Минималната заплата в Германия става 12 евро на час. Близо 2 млн. работещи в Германия може да получат значително увеличение на заплащането си след увеличението. Увеличението възлиза на внушителните 25%.

Промяната може да увеличи доходите на близо 2 млн. души в Германия, които работят на минимална заплата, което представлява около 5% от всички работници в стрaната, посочва Карстен Бржески, икономист от ING. По думите му, решението може да се определи като „значително“, предава CNN.

Минималното заплащане в Германия вече беше увеличено до 10.45 евро на час, като промяната трябва да влезе в сила от юли 2022 година. Коалиционното споразумение не посочва кога ще влезе в сила новото решението за по-високо минимално възнаграждение, предаде актуално.ком.

Икономистът от UBS Феликс Хюфнер коментира, че решението ще „засили общия растеж на заплатите“ в германската икономика, но от друга страна ще провокира натиск върху широк спектър от възнаграждения в страната.

Германската централна банка предприе необичаен подход през тази седмица, като публично критикува увеличението на минималната заплата, посочвайки, че това ще удари тези, които печелят повече.

Инфлация

Икономисти и законотворци по света разглеждат увеличението на заплатите като ключов компонент за инфлацията. В Германия инфлацията през октомври достигна 4.5%, което е най-високото равнище от близо три десетилетия. Очевидните причини за високата инфлация са скокът в цените на енергийните продукти и поскъпването на храните.

Германия въведе за първи път минимално възнаграждение на национално ниво в размер на 8.50 евро на час през 2015 година.

Въвеждането на минимална заплата набира все повече привърженици в Европа, тъй като много държави нямат концепция за минимален размер на възнаграждението. Това се случва на фона на отслабване на влиянието на работническите организации.

Европейската комисия отбелязва силно понижение на дела на работниците в ЕС, които имат колективни трудови договори, в периода между 2000 и 2015 година, като спадът е особено силен в страните от Централна и Източна Европа.

Европейският съюз представи ново законодателство през този месец, което цели увеличаването на минималното възнаграждение в страните от ЕС. Законът предвижда минималната заплата да бъде в размер на минимум 50% от средното възнаграждение във всяка страна.

Така или иначе, настоящото минимално възнаграждение в Германия е сред най-високите в Европейския съюз.