Захара Асад мечтала цял живот да бъде лекар и опитвала няколко пъти да кандидатства медицина в редица английски учебни заведения, пише ВВС.
След подаването на документите, тя неизбежно е приемана на изслушване, но винаги стига само дотук... Защото тогава споменава, че има три малки деца, при което обикновено казват: "О, вие сте майка..."



"Имах подходящите оценки. Когато обаче забележеха, че имам деца, нещата стигаха дотук. Съжалявам да го кажа, но английската образователна система е с много ограничени разбирания."



Разочарована, но още по-амбицирана, тя решава да завърши в чужбина - в България.

Тя сега учи трета година и има вече четири деца в родния Баркинг, които са отглеждани от съпруга и родителите й, които я подкрепят.



Захара не е сама, пише британската агенция. Тя е само една от непрестанно растящия брой английски студенти в Източна Европа.
В Медицинския университет на Варна има 250 като нея, които учат медицина или стоматология в този черноморски курорт. Таксите за обучение са малко по-ниски, отколкото във Великобритания - 8 000 евро на година, но пък цените за живот са значително по-евтини, които прави учението тук доста атрактивна алтернатива.



В болницата "Св. Марина" във Варна ние сме разведени с гордост из различните отделения, пишат журналистите от ВВС.

Сградата има нужда от малко боядисване отвън, но вътре всичко е безупречно. Срещаме много студенти втори курс, които учат неврохирургия.

Шашвар Ариф от Хунслоу и Зарина Брейди от Дъблин тъкмо обсъждат с учителя си пациент с мозъчен тумор.

Професорът им Явор Енчев е шеф на неврохирургията и е член на борда на Кралския съвет на хирурзите във Великобритания.
И двамата студенти са дошли тук, след като са взели гимназиалната си диплома на Острова и след това са били отрязани да продължат поради различни причини, често заради ограничените места. Дали са разочаровани?

"Не, аз разбирам, че за медицината стандартите трябва да са високи," казва Шашвар. 

Зарина добавя, че няма нищо против тежката работа, която изискват от тях, най-голямото предизвикателство е, че да може да лекува пациенти, трябва да говори с тях на български.

Заместник ректорът на университета професор Албена Керековска казва, че има голямо увеличение на британски студенти, които идват тук да учат медицина, тъй като  се предлага обучение на английски език и стандартът на образование е висок.

Но какво мисли за това, че нейните британски студенти идват тук, защото не са могли да бъдат приети в родината си?

"Тези млади хора са силно мотивирани. Ние имаме нелек приемен изпит, регулиран от държавата и всички кандидати трябва да попълнят тестовете по биология и химия, за да бъдат приети," казва тя.

Шашвар и Зарина в момента са фокусирани върху обучението си.

"Знаем колко сме късметлии, че имаме шанса да станем доктори. В края на краищата ще се върнем и ще работим в британската здравна система," казват те.

Превод: БЛИЦ