Русия се стреми да произведе 6000 атакуващи дрона в завода в Алабуга (специална икономическа зона на Република Татарстан) до 2025 г. и има известен успех в това. 

За това пише Washington Post, цитирайки документи, получени от лице, което твърди, че се противопоставя на войната с Украйна и участва в производството на ирански дронове на руска територия.

Предадените на журналистите документи, датирани от 2022 г. до пролетта на 2023 г., включват чертежи на завода, технически диаграми, записи на персонала, меморандуми, предоставени от иранската страна, презентации, предоставени на представители на руското министерство на отбраната относно състоянието на операцията с кодово наименование " Проект Лодка“ (във вътрешните документи руснаците наричат ​​дроновете „лодки“, експлозивите „брони“, а вместо Иран споменават Ирландия и Беларус) и други подобни, пише УНИАН.

Експерти, които са разгледали документите, отбелязват, че изтичането също така описва поръчките за производство на дронове, веригата за доставки, производствените възможности и процесите на завода в Татарстан и разкрива плановете на Кремъл да прикрие и скрие производството на дронове Shahed в Русия. Експертите отбелязват, че предоставената информация в бъдеще ще попречи на Иран да продължи да обявява неутралитет във войната и липсата на пряка помощ на Москва.

Техеран се съгласи да продаде на Москва нещо като франчайз - Иран сподели с Руската федерация проектна документация, местно произведени компоненти и технологии. Стойността на проекта за производство на БПЛА в Руската федерация се оценява на над 2 милиарда долара. Руската федерация плати на Иран в долари или злато (според източник на WP това е искането на Техеран - поради нестабилността на обменния курс на рублата).

На първия етап от съвместния проект Иран трябваше да прехвърли несглобени БПЛА на Руската федерация (около 25% от прехвърлените дронове бяха повредени и руснаците имаха проблеми с ремонта им). Във фабриката те трябваше да бъдат сглобени и предадени на военните. На второ място Руската федерация трябваше да създаде производство на корпуси за дронове, за да ги свърже след това с двигатели и електроника, доставени от Иран.

На последния и най-амбициозен етап Русия трябваше да произведе повече от 4000 дрона с минимално участие на Иран. Те трябва да бъдат предадени на руската армия до септември 2025 г.

Изследователи от Вашингтонския институт за наука и международна сигурност, след като анализираха документите, установиха, че заводът закъснява с поне месец. По-конкретно, през февруари екипът предупреди ръководителите на проекти за 37-дневно забавяне на графика поради бюрократични проблеми и неспособността на Иран да предостави част от техническата документация.

По това време заводът вече е сглобил дроновете, предоставени от Иран, и сам е произвел корпуси за 300 UAV. Като се има предвид това, казват изследователите, фабриката е малко вероятно да успее да пусне планираните 6000 дрона до определената дата.

В същото време анализ на Института за наука и международна сигурност показа, че планът за производство на руснаците, въпреки че има сериозни уязвимости, "изглежда осъществим".

„Има сигурен начин Русия да получи през следващата година или нещо повече, способността да премине от периодични изстрелвания на десетки вносни дронове камикадзе Shahed-136 срещу украински цели към по-редовни атаки със стотици устройства“, казва Дейвид Олбрайт , бивш инспектор на ООН по въоръженията, който ръководи проучвателната група, анализирала документите на WP.

Подробна инвентаризация, базирана на данни, предоставени на руснаците от Техеран, показа, че повече от 90% от компютърните чипове и електронните компоненти за тези дронове се произвеждат на Запад, главно в Съединените американски щати.

Според документите само 4 от 130 електронни компонента, необходими за изграждането на дрон, се произвеждат в Русия. Западните детайли присъстват на всички основни платки на дронове, включително акселерометъра, навигационната и комуникационната система. Например 21 компонента на ВСУ са произведени от Texas Instruments от Далас, 13 електронни компонента са произведени от Analog Devices от Масачузетс. Документите не показват, че някоя западна компания е доставяла директно на Иран или Русия компонентите, използвани за производството на дрона, но екипът, както показа изтичането, все пак е успял бързо да се снабди с необходимите материали. Повечето от компонентите бяха доставени от руски или беларуски компании, а китайската компания Metastar предостави образци на материали за корпуса.

Изследователският екип отбеляза, че нито един от компонентите, необходими за направата на атакуващ дрон, не е проектиран изключително за използване във военни дронове. И нито един от тях не е посочен като поверителна технология, подлежаща на експортен контрол на Министерството на търговията на САЩ. Тези компоненти обаче подлежат на забрана за износ на електроника за Русия, наложена наскоро от Съединените щати.

Най-много проблеми, както се вижда от вътрешни документи, са с доставката на двигатели. Иран използва немски двигатели Limbach Flugmotoren L550E в Shahed-136, чиято технология беше открадната преди две десетилетия. На последния етап от проекта Алабуга Руската федерация се стреми да разработи своя собствена версия на двигателя.

За производството на БПЛА са наети 810 души, които работят денонощно на три смени. В реклами, публикувани в Telegram, Алабуга предлага работа на млади хора (по-специално жени на възраст 16-22 години) и заплата от 550 долара на месец. Ключовите служители на завода получават около 10 пъти средната заплата в Руската федерация (62 хиляди рубли към януари 2023 г.). Служителите се оплакват, че за да се предотврати уволнението на работници от фабриката за БПЛА, на някои от тях са отнети паспортите.

Въпреки тези условия руските инженери не само са си свършили работата, но, както показват документите, са се опитали да подобрят дроновете, които армията им използва за атака на украински градове. Те замениха остарялата технология на Иран, увеличиха производството и осигуриха по-голям контрол на качеството от техеранския. По-специално, те вече са заменили дефектните китайски електронни компоненти с по-надеждни аналози, смениха използваното лепило, добавиха хидроизолация и други подобни.

Миналата година, на фона на недостига на оръжия, Русия се обърна към Иран за предоставяне на атакуващи дронове. Използването им позволява на Кремъл да удари Украйна, изтощавайки украинската противовъздушна отбрана, без да губи ценни ракети. Само през последните три месеца Русия атакува Украйна с 600 дрона Shahed-136.

През ноември 2022 г. Иран за първи път призна, че е предоставил дроновете на Русия. Тогава Техеран фалшиво заяви, че го е направил едва преди Москва да започне пълномащабна война срещу Украйна.

През същия месец беше съобщено, че Иран и Русия са подписали споразумение за откриване на производството на тези дронове на руска територия, в "Алабуга" - специална икономическа зона на Република Татарстан, производствен център, който трябваше да бъде предназначени за привличане на чуждестранни инвестиции.

През юни 2023 г. говорителят на Съвета за национална сигурност на Белия дом Джон Кърби публично потвърди, че Техеран и Москва са се съгласили да произвеждат дронове и заяви, че „това пълномащабно партньорство в отбраната ще навреди на Украйна, съседите на Иран и международната общност“. Той предположи, че заводът може да заработи напълно през следващата година. Американското разузнаване отбеляза, че заводът ще предостави на Русия брой безпилотни самолети, "много порядъци по-големи", отколкото вече е закупила от Иран.

В края на юли ръководителят на Съвместния координационен пресцентър на Силите за отбрана на Южна Украйна Наталия Гуменюк заяви, че Русия е започнала да използва свои собствени безпилотни самолети-камикадзе за атака срещу Украйна.


Превод: БЛИЦ
 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук