„Възхищението”, което изказва Доналд Тръмп по отношение на Владимир Путин, „изглежда до болка наивно”, а установеното между тях „здраво мъжко приятелство” направо плаши, пише колумнистът на The Washington Post Джонатан Кейпхарт. „Проруската позиция” на Тръмп не може да се нарече безпрецедентна и тя едва ли ще се запази за дълго, е убеден журналистът.
Според Кейпхарт, тези дни успял да изслуша извънредно сполучливо тълкувание на проблема в отношенията между Москва и Вашингтон. Това станало по време на конференция в мароканския град Маракеш от бившия постоянен представител на САЩ в НАТО Курт Уолкър.
 
„Всеки президент, с когото ми се налагаше да работя, започваше своята дейност с „рестарт” в някаква форма. Джорд Буш-старши не искаше да демонстрира превъзходство във връзка с разпадането на Съветския съюз. Беше Бил Клинтън с руско-американската позиция „Гор-Черномирдин”. Бешеи Барак Обама, който извърши знаменитото „презареждане”. А Джордж Буш-младши, както помните, погледна Путин в очите в Словения. Така че Тръмп иска всичко да започне с „рестарт”, не е удивително” – разказал Уолкър на автора на публикацията.
 
„Има и още нещо: всеки президент правеше това преди всичко, защото мислеше, че неговият предшественик направил грешка. Тоест всички мислели: „Аз ще се справя по-добре. Това ми е по силите. Аз тези хора ги зная. Аз мога така да направя, че всичко да се получи.” А в резултат се оказва, че проблемът всъщност изобщо не е в предшествениците. Проблемът е у руснаците” – обобщил той.
 
Според Кейпхарт, няма значение каква стъпка от страна на Владимир Путин ще накара Тръмп да разбере, че Русия няма съвсем приятелски намерения, тяхното „приятелство” все едно рано или късно ще приключи. „Разривът” между тях активно ще бъде осветен в Twitter, а Тръмп накрая ще се окаже „разочарован и подразнен, както и всички президенти преди него”.
 
Превод и редакция: БЛИЦ