Западни ограничения са наложени на много държави. Русия обаче е може би най-санкционираната страна в света, като мерките срещу нея засягат всичко - от транспорта до финансите, енергетиката и технологиите. Сега тя се превърна и в най-умела в нарушаването на санкциите. Bloomberg пише за това.

Много страни, независимо дали искат или не, станаха помощници на Москва в преодоляването на западните ограничения. Армения, Грузия, Казахстан, Киргизстан и други бивши съветски републики отбелязаха бързо нарастване на търговията като центрове за претоварване на западни луксозни стоки, от кожени чанти до седани Mercedes-Benz.

Междувременно Китай помогна за поддържането на руската военна машина със суровини, микрочипове, части за дронове и други технологии с двойна употреба, пише агенцията.

Механизмът на санкциите е напълно дискредитиран, смятат западни експерти. Може би най-значителният провал на тази политика беше таванът на цените на доставките на суровини по море, въведен, за да ограничи приходите на Русия, без да дестабилизира глобалните доставки.

Въпреки че първоначално схемата работи по предназначение, ограничавайки продажбите до по-малко от 60 долара за барел, Русия отдавна се е адаптирала.

Руската експортна индустрия получи достъп до сенчест флот от стотици плавателни съдове, които разчитат или на незападни доставчици на морски застраховки и други услуги, или самопровъзгласили потвърждения, че спазват лимита, за транспортиране на петрол по море.

Таванът на цените на петрола беше иновация в икономическото управление, но вече не работи. Западът трябва да промени обхвата на припокриване и да подобри правоприлагането, пише Bloomberg.

В този смисъл коалиционните партньори трябва да продължат да действат решително и да затягат тавана на цените, така че да работи по предназначение, предлагат анализаторите на агенцията.

Това също ще помогне на Запада да възстанови доверието и имиджа си, а Киев ще сближи продуктивните преговори.