Заплаха! Китай за западния съюз: Ще им бъдат изтръгнати очите, ако...
Основната цел на съюза се казва, че е споделянето на разузнавателна информация между англосаксонските страни
Основната цел на съюза се казва, че е споделянето на разузнавателна информация между англосаксонските страни.
След като разузнавателният Съюз на петте очи направи изказвания относно събитията в Хонконг, говорителят на китайското Министерство на външните работи, Жао Лижан отвърна с изненадваща реторика.
Той каза, че петте нации "трябва да внимават или очите им може да бъдат изтръгнати".
Китайският говорител направи това изказване пред репортери в четвъртък.
"Китайците никога не правят проблеми и никога не се страхуват от нищо", добави Жао Лижан.
Говорейки от Пекин, той добави:
"Няма значение дали те имат пет или десет очи."
Изказванията на китайския говорител Жао Лижан идват в отговор на критиките от страна на съюза в сряда относно уволнението на четирима "про-демократични" законотворци от Хонконг.
При този случай още над десетина "про-демократични" хонконгски представители подадоха оставките си протестирайки.
Четиримата индивиди бяха изгонени в резултат на нов закон, който беше въведен от Пекин. Според него, Хонконг оттук нататък, трябва "да се управлява от патриоти".
Гардиън пише, че мярката също така забранява на всеки индивид да служи в законодателния орган, ако отказва да признае суверенитета на Китай над Хонконг.
Сред хората, които нямат да имат право да служат в местния парламент са и тези, които искат помощ от чужди страни и призовават за интервенции в делата на региона.
Освен тях са и тези, които предприемат някакви действия, които биха, според Пекин, навредили на националната сигурност на полу-автономния регион.
Уволнението на законодателите доведе до много критики срещу Пекин заради поредните му усилия да "заглуши" индивиди от опозицията, както твърдят някои.
Китай, обаче, продължава да отхвърля тези твърдения.
Главният изпълнителен представител на региона, Кари Лам обясни, че четиримата законотворци са били вече дисквалифицирани от участие в изборите идната година, тъй като не са покривали редица изисквания за подобно нещо.
По-рано тази година, Лю Юйн, говорител на китайската мисия в ООН каза на колегите си в Съвета за човешки права на организацията, че тежко критикуваните закони за националната сигурност не се налагат за да се заглуши недоволството.
Вместо това, каза той, те се налагат за да се ограничи тероризмът, след като протестите в града ескалираха до ниво, което Пекин счита за заплаха за националната сигурност.
"Законът за националната сигурност за Хонконг води до изправяне пред правосъдието само много малка част от криминалните нарушители, които сериозно са застрашили националната сигурност", категоричен бе Юйн.
"Той защитава правата и свободите на огромното мнозинство от хонконгски граждани, които спазват закона", добави той.
Лю Юйн заяви също така, че критиките се увеличават заради "външни сили", които не могат повече да използват Хонконг за да подкопават Китай по начини, "толкова безскрупулни, колкото са използвали и преди".
В съвместното си изявление по въпроса, Съюзът на петте очи заяви, че действията на Пекин са "явно нарушение" на Съвместната китайско-британска декларация.
Това е декларацията, която Китай и Обединеното кралство подписват за принципа "една държава, две системи", която се очаква да изтече през 2047 година.
"Това нарушава ангажиментите на Китай, че Хонконг ще се радва на висока степен на автономия и правото на свобода на словото", се казва в изявлението на петте англоезични държави.
"Дисквалификационните правила изглеждат част от оркестрирана кампания за заглушаване на всички критични гласове след отлагането на септемврийските избори за Законодателен съвет, налагането на обвинения срещу определен брой законотворци и действията за подкопаването на свободата сред живите хонконгски медии", добавят западните страни.
"Призоваваме Китай да спре да подкопава правата на хората в Хонконг да избират представителите си", твърдят те.
"В съзвучие със Съвместната декларация и Основното право", добавят от Съюза на петте очи.
"В името на стабилността и просперитета на Хонконг, важно е Китай и хонконгските власти да уважават каналите, през които хората в Хонконг изразяват легитимните си притеснения и мнения", добавя изявлението.
То завършва с призив за властите "незабавно да върнат" четиримата уволнени законотворци.
Правителството на китайския президент Си Дзинпин многократно беше обект на тежки критики от държавни глави заради действията на Пекин по отношение на автономията на Хонконг.
Друга тема за критики са новите по-стриктни закони.
Неотдавна, британският външен министър Доминик Рааб заяви, че позицията на Пекин към опозиционните законотворци е "част от тенденция, която очевидно е изработена за да тормози и заглушава критичните на китайските политики гласове".
Администрацията на американския президент Доналд Тръмп въведе санкции срещу определен брой индивиди, включително Кери Лам.
Основанието, което Съединените щати използват е, че хонконгската автономия била подкопана.
Очаква се Доналд Тръмп да въведе допълнително антикитайски мерки в близките месеци.
Последвайте ни
2 Коментара: