Американски и мексикански природозащитници са проследили колебанията в изобилието на близо 30 000 вида сухоземни гръбначни и са установили, че над 500 от тях сега са на прага на изчезването, съобщава PNAS.

Според учени от университета в Станфорд, когато човечеството унищожава друга популация или вид други живи същества, то отрязва клона, на който седи, и унищожава най-важните части от нашата собствена система за поддържане на живота, а опазването на застрашените видове трябва да бъде еднакво важна задача за всички държави и цивилизация, т.е. каквато е и борбата срещу глобалното затопляне.

Преди пет години изследователите обявиха, че на Земята е започнало шестото масово измиране на животни. Техните изчисления показват, че в минали епохи приблизително 2 вида бозайници на всеки 10 000 съществуващи по това време животински видове изчезват на всеки 100 години.
През последните два века, след началото на т. Нар. Антропоцен, века на човечеството, тази цифра е нараснала около 114 пъти. Според техните оценки, скоростта на изчезване на животните вече се приближава до скоростта, с която са изчезнали представителите на флората и фауната преди 66 милиона години, когато са изчезнали динозаври, морски влечуги и птерозаври.

Сега еклозите са съсредоточили вниманието си върху тези животни, които са заплашени от изчезване директно в близката историческа перспектива. За тази цел природозащитниците анализираха как се променя броят на бозайниците, птиците, влечугите и земноводните през последните 120 години и идентифицираха онези представители на фауната, чийто брой е под хиляда индивиди.

Идентифицирани са общо 515 вида животни, които са достигнали това ниво, което е 1,7% от общото видово разнообразие на Земята. Други 388 вида животни са на прага на изчезване и имат обща популация от хиляда до пет хиляди индивида.

Около една трета от застрашените гръбначни животни живеят в Южна Америка, а други 20% живеят на островите на Океания и в различни региони на Азия. В първия регион са концентрирани повечето застрашени птици, а в последните две - бозайници.

Проучване на историята на намаляващите популации на тези животни показва, че в почти всички случаи човешката активност е била основният движещ фактор в този процес. Това включва не само бракониерство, но и унищожаването на природни местообитания, което е свързано с обезлесяването, пътното строителство и много други фактори.

Изчезването на тези животни ще доведе до измирането на няколкостотин вида от втория списък, тъй като повечето от тях живеят в същите региони на Земята като 515 застрашени гръбначни животни и са изложени на същите заплахи. Изчезването им значително ще увеличи вероятността от смърт на други уязвими видове животни и ще ускори темпа на отмирането им.

Учените предлагат да бъдат включени всички тези животни в Червената книга, както и сериозно да разгледат предложенията за пълна забрана за продажба на диви и редки животни. Това не само ще ги предпази от изчезване, но и ще предотврати огнища на болести, като настоящата глобална пандемия на коронавируса SARS-CoV-2, за който се твърди, че е възникнал на пазара в Ухан, Китай, където са продавали екзотични меса.

Превод: БЛИЦ