Италия отбеляза нов пик на жертвите от коронавирус. За последното деннощие бяха регистрирани 250 жертви. Защо Ковид-19 удари тази страна толкова смъртоносно?

Положението в третата по големина икономика в еврозоната няма прецедент в другите засегнати държави, дори и в първоизточника на епидемията – Китай. Китайските власти отчетоха 80 815 болни от началото на разпространението на заразата.

От тях 64 152 вече са оздравели, а 3 177 са починали.

В Италия, чието население е приблизително равно на това на най-тежко засегнатата китайска провинция – Хубей, броят на болните все още е далеч по-малък, въпреки че бързо се увеличава.

Но при 17 660 регистрирани заразени с Ковид-19, починалите са 1 266.

Тоест смъртността е двойно по-висока. За много кратко време - само две седмици, Италия се превърна в най-тежко засегната от заболяването страна в света, освен Китай.

Има няколко причини за тази трагедия. На първо място, това е спецификата на разпространение на новия вирус. Заразяването става по въздушно-капков път, по идентичен начин на познатия сезонен грип.

При 80% от заразените Ковид-19 преминава леко или без никакви симптоми. Това прави по-малко вероятно те дори да посетят лекар.

При останалите 20% обаче болестта протича тежко, а рискът за фатален изход рязко се повишава при по-възрастните хора, особено при тези над 60 години и при страдащите от хронични заболявания на сърдечносъдовата система или дихателните пътища.

Италия има второто най-застаряло население в света, след Япония, като италианците над 65 години са близо една четвърт от всички граждани на страната.

За сравнение в това отношение България е шеста. Една пета от българите са на възраст над 65 години.

Нещо повече - по дял на населението над 80 години Италия е на първо място в ЕС. Освен това италианският начин на живот предполага и доста по-различна структура на социалните контакти, отколкото в държавите в Северна Европа, пише vesti.bg.

Много италианци живеят в малки градове, в близост до големите индустриални центрове. За хората в страната, особено от по-възрастното поколение, родът – фамилията, е много важна.

Техните съседи обикновено са роднини. А домовете, в които живеят няколко поколения, не са рядкост. Така става изключително лесно младите хора и децата, които са по-скоро преносители на Ковид-19 и обикновено прекарват заболяването леко или без симптоми, да заразят по-възрастните.

За тази динамика допринася и фактът, че по-младите са много по-мобилни. Те често работят в близкия голям град, но живеят в съседство или заедно с родителите, бабите и дядовците си.

Ето как по-мобилната група пренася заразата до по-малко мобилната и по-уязвима.

Към това трябва да се добавят и честите събирания на много хора в ограничени пространства заради наситения социален живот и огромния туристически поток, преминаващ през Италия.

Първият фактор увеличава риска от заразяване, а вторият е вероятната причина за внасянето на Ковид-19.

Между другото т. нар. нулев пациент в Италия все още не е намерен. Той може да е донесъл заболяването в страната седмици преди някои да разбере, че става въпрос за ужасна епидемия.