Украинският президент Володимир Зеленски измоли от Великобритания "Сянката на бурята" - ракети за бомбардировки над Крим. НАТО ще върви към ескалация на конфликта и към широко участие на своята авиация във войната. Как може да отговори Русия?

Обиколката на Зеленски във Великобритания се оказа продуктивна, в шапката му беше хвърлено повече, отколкото самият той очакваше, пише английският вестник The Sun:

"Сред британските ракети с голям обсег, които биха могли да стигнат до Украйна, ще бъде Storm Shadow за блиц-деокупация на Крим".

Крилатите ракети Storm Shadow могат да достигнат скорост до 600 мили в час (около 965 км/ч) и могат да унищожават цели на разстояние до 350 мили (около 560 км). Те са предназначени за използване от самолети - така че решението да бъдат доставени в Украйна вероятно означава и доставка на самите щурмови самолети в рамките на относително кратко време.

 



Зеленски подробно обясни на британската общественост защо му е необходимо това оръжие: "Това ще ни позволи да принудим злото да се оттегли напълно от страната ни, като унищожим въздушните му бази дълбоко в окупираните територии".

Различни източници дават сигнали, че британските ракети са предназначени да атакуват Крим. От гледна точка на НАТО по този начин забраната за бомбардиране на територията на Русия няма да бъде нарушена - тъй като те смятат тази територия за украинска.

Повратната точка във войната е близо

Защо точно сега се взема решение за снабдяване на Украйна с тези ракети и като цяло с повече далекобойни оръжия?

Отговорът на този въпрос се намира лесно в изказванията на президента на Полша, страната, която най-много желае и е най-подготвена за сблъсък с Русия, Анджей Дуда. Почти едновременно с появата на информация за доставката на Украйна на ракети Storm Shadow Дуда каза:

"Ако не изпратим военно оборудване в Киев през следващите седмици, Путин може да спечели".

Поглеждайки назад към предишните му изявления, е лесно да се види, че той говори предимно за танкове Leopard и F-16. Но въпросът не е в списъка с конкретни видове оръжия.

Факт е, че на Запад възприемат ситуацията на украинския фронт като критична. 

 



Например, на 7 февруари в Geopolitical Futures известният анализатор Джордж Фридман написа: "Поради слабостта на украинската армия в близко бъдеще може да настъпи повратна точка в хода на военните действия". По неговите думи:

"Сегашната слабост на украинската армия се дължи на липсата на ракети с по-голям обсег".

Реципрочен ход - кога, къде и колко?

До каква степен новите ракети наистина могат да променят ситуацията на бойното поле?

"Предвид сериозността на ситуацията трябва да се реорганизираме и унищожим новите видове оръжия веднага щом се появят на територията на Украйна. Концентрирайте се върху отстраняването на железопътни линии и гари. В този случай дори тези ракети с голям обсег няма да представляват голяма заплаха за нас", казва Владимир Джабаров, зам.-председател на комисията по международни въпроси на Съвета на Русия.

Имаше и изявление на Министерството на отбраната за хода на военните действия от 10 февруари:

"В резултат на масираните удари на 10 февруари беше спряна работата на енергоемките предприятия от военно-промишления комплекс на Украйна, както и прехвърлянето на чуждестранно оръжие в зоната на бойните действия".

Международният експерт Алексей Пилко отбелязва в своя телеграм канал, че ударите на Русия в района на Одеса и Николаев означават именно „желанието да се възпрепятства доставката на западна военна техника за нуждите на ВСУ:

"Най-вероятно самолетите западно производство, прехвърлени в Украйна в бъдеще, няма да бъдат базирани на украинска територия. И ще започнат да летят от летищата на близките страни от НАТО. В тази връзка въпросът е дали в този случай политическото ръководство на Русия ще реши да даде заповед за унищожаване на военновъздушните бази на алианса", пише той в социалната мрежа.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук