Най-чувствителният радио-телескоп в света беше открит в Китай. Гигантският телескоп има чиния с диаметър 500 метра и може да долови сигнали, идващи от над 1000 светлинни години. Целта е да бъдат открити нови пулсари и извънземни форми на живот. FAST, както съкратено се нарича устройството, превъзхожда най-големия до момента телескоп в Пуерто Рико, чийто диаметър е над 300 метра, уточнява Монитор.
Китайската централна телевизия вече съобщи, че FAST, известен повече като "китайското всевиждащо око", ще бъде свързан с един от най-бързите компютри в света за извършване на астрономически изчисления Sky Eye 1 с цел търсенето на живот на други планети и изучаването на тъмната материя.

Създателите на телескопа обявиха, че за построяването му са били необходими 180 милиона долара. По простата причина, че за коректната експлоатация на съоръжението се изисква режим на радиомълчание в радиус на 5 километра, в рамките на реализацията на проекта се е наложило да бъдат преместени жилищата на 9 000 души, като всеки от тях е бил компенсиран с по 1800 долара. Общата сума на компенсацията за цивилното население възлиза на 269 милиона долара. Чинията на телескопа покрива площ от около 30 футболни игрища. Според китайските учени, въпреки високата си цена, телескопът си заслужава всеки юан.

Проектирането е започнало още през 1994 г.

Строителството на телескопа е започнало през 2011 г., като 4450-те рефлекторни панели са били монтирани бавно и прецизно – само по 20 на ден.

Принципът на радио-телескопите е да долавят и усилват радио-вълните идващи от космоса. При тях размерът е от особена важност, защото е пряко свързан с чувствителността им. Колкото е по-голяма чинията им, толкова по-слаби сигнали могат да бъдат улавяни. Хванатите сигнали се насочват към усилватели, които ги подсилват многократно, за да могат да бъдат анализирани.

Понякога сигналите са изключително слаби, особено когато идват от разстояние десетки и стотици светлинни години. Тогава дори разговорите по мобилен телефон могат да ги заглушат. Точно затова се е наложило да бъдат преместени жителите на района в който е разположен телескопът.

Високочувствителният телескоп, монтиран в Китайската провинция Гижоу, ще може да долавя гравитационни вълни, да открива черни дупки и неутронни звезди, по-известни като пулсари. С подобен радио-телескоп ще бъде възможно да се откриват дори молекули от аминокиселини, защото телескопът може да идентифицира специфичните молекули, които според астрономите имат отличителни белези, като отпечатъците от пръст.
Сред основните задачи на телескопа обаче е и търсенето на форми на извънземен живот.

Радиосигналите произвеждани от нашата планета например са налични от около 100 години. Това означава, че те са се разпространили на около 200 светлинни години от Земята.

Още през първите часове на работа на телескопа са получени сигнали от пулсар, намиращ се на 1300 светлинни години от Земята.

„Крайната цел на новия апарат е откриването на законите, по които се развива вселената“, заяви сътрудникът на Китайската академия на науките Цзян Лей, който ръководи Националния институт за астрономически наблюдения. „Теоретично, ако получим сигнал от извънземна цивилизация, той ще прилича на сигналите, които вече получаваме от звездите пулсари“, каза още той.

"Иновативният му дизайн и огромни възможности за събиране на данни ни предоставят безпрецедентна скорост и всеобхватност, които ще са от изключително значение за търсенето на извънземен живот в следващите десетилетия", категоричен е Дъглас Вакоч, президент на организацията METI International, която се занимава с изследвания в областта на търсенето на живот извън Земята, пише агенция Синхуа.

Шефът на FAST Пенг Бо заявява, че учени от целия свят са добре дошли и ще могат да го използват. Според Пенг потенциалът на FAST да открие живот и дори извънземна цивилизация е между пет до десет пъти по-голям от този на сегашното най-добро оборудване. Учените очакват FAST да бъде глобален лидер в този тип проучвания за следващите 10 до 20 години.

Пускането в действие на гигантският радио-телескоп идва във време, когато Китай проявява все по-големи космически амбиции. Миналата година например, Китай обяви, че ще изпрати сонда на обратната страна на Луната – нещо, което нито една страна досега не е постигала. Китайците имат и амбициозна програма за пилотирани космически полети.

От Китайската академия на науките обявиха, че първите няколко години телескопът ще се ползва само от китайски учени. Едва след това, в неопределено бъдеще, до него ще имат достъп и световни астрономи.

През последните 53 години за най-голям телескоп в света се е смятал този в обсерваторията Arecibo в Пуерто Рико. Неговият диаметър е 304,8 метра. С помощта на този апарат през 1974 г. са били открити първите пулсари PSR J1937+21 и PSR B1913+16, за което откривателите получават Нобеловата награда по физика.

Преди две седмици Китай изстреля втората си експериментална космическа лаборатория като част от по-голям план за създаване на постоянна космическа станция, която трябва да заработи около 2022 година. Развиващата се космическа програма е приоритет за Пекин. Президентът Си Цзинпин призовава страната да работи за статута на космическа сила. Освен цивилните амбиции на Пекин в космическото развитие, комунистическата държава разработва и антисателитни ракети.

По време на космическа мисия през 2013 година трима китайски астронавти прекараха 15 дни в орбита и се прикачиха към експериментална космическа лаборатория - Tiangong 1.

Следващият месец пък ще бъде изстрелян космически кораб Shenzhou 11 с двама астронавти, които ще се скачат с новата лаборатория. Очаква се астронавтите да останат в Tiangong 2 около месец. Те ще тестват системи и ще проведат медицински и други експерименти.

Китай ще изстреля основния модул от бъдещата станция около 2018 година.

През август пък бе изстрелян първият в света квантов спътник Micius, за който се очаква да направи хакерските атаки срещу каналите за свръзка невъзможни.