Много чуждестранни наемници се бият на украинската страна на големия химически завод "Азот" близо до град Северодонецк, който е сцена на ожесточени сражения между украински и проруски сили.

Две млади жени Ана и снаха й Алина с двумесечните си деца живеят в подземно помещение в т. нар. втори вход на „Азот” от 5 април, след като домът им е бил ударен от граната. Във фабриката имало много чуждестранни бойци.

„Има много наемници, много. Не знам колко бяха, държаха ги отделно от другите. Те обикновено говореха помежду си на английски и други чужди езици“, казва Ана.

Жените добавиха, че чуждестранните и украинските бойци не позволявали на цивилните да напускат подземните помещения.

„Обясниха ни, че навън е опасно, че се прави някаква чистка. Не излизайте до вечерта, ни казваха”, допълни жената.

Бойците също не позволили да влязат във фабриката на роднините от мъжки пол на двете жени, които искали да им донесат различни хранителни стоки. На 10 юни обаче, когато вниманието на бойците намаляло, жените успели да се измъкнат. Разказват, че е трябвало да минат през територията на фабриката с децата на две, пет и осем години. Двете жени сега са настанени в съседното село Нова Астрахан.

От началото на май се водят битки за стратегически важния град Северодонецк в края на региона Лиган. От 8 до 20 часа в сряда руските войски осигуряват хуманитарен коридор на север за десетките хиляди цивилни, останали в града. Руското министерство на отбраната обвини украинските сили, че нарушават процеса на евакуация на цивилни от зоните на бойни действия и прекратяване на огъня, като предполагат, че обстрелват жилищни райони в Северен Серодонецк.

Боевете за Северодонецк се водят от началото на май. Украинската страна често прави противоречиви съобщения, че нейните сили са се оттеглили или настъпват към града, като същевременно признава, че сепаратистки сили, подпомагани от руски части, са окупирали някои градски райони.

Междувременно руският министър на отбраната Сергей Шойгу заяви преди десет дни, че жилищните райони в града са напълно освободени и че боевете продължават в индустриалната зона, където се намира азотният завод.

Проруските сили, подкрепени от руските военни, се стремят да установят контрол над целия минен басейн на Донбас, който обхваща областите Донецк и Луганск, предимно руски и рускоезични райони, върху които проруските сепаратисти поеха значителен контрол оттогава насам превратът в Киев през 2014 г. Северодонецк и близкият Лисичанск, на 80 км от украинския административен център Краматорси, са ключови за постигането на този план.


Превод: БЛИЦ