Докато сраженията в Луганска област в Източна Украйна продължават, водейки до много жертви и до намаляване на боеприпасите на украинските сили, високопоставен представител на САЩ в сферата на отбраната заяви, че Русия вероятно ще поеме контрола над целия регион в рамките на няколко седмици, пише в. „Вашингтон пост“, предаде БТА.

Като се вземе предвид, че Русия е на път да обкръжи Северодонецк - град, който е от решаващо значение за постигането на целта ѝ за завладяване на Източна Украйна, и че съседен град е в полезрението на Москва, въпросът как реалностите на място ще определят следващата фаза на войната стана още по-належащ за западните съюзници на Украйна, констатира в. „Ню Йорк таймс“.

"Руснаците полагат всички усилия, за да откъснат Северодонецк", заяви в неделя областният управител на Луганска област Сергий Гайдай в Телеграм. "Следващите два-три дни ще бъдат от съществено значение", изтъкна той.

В тази връзка най-високопоставеният военен командир на Украйна Валерий Залужний заяви, че е разговарял отново с американския си колега генерал Марк Мили. Залужний заяви, че е подчертал, че Русия разполага с 10 пъти по-голяма огнева мощ от Украйна и че отново е отправил искането за спешно доставяне на още 155-милиметрови гаубици. Европейските съюзници на Украйна се сблъскват с въпроси от тактическо и политическо значение, тъй като кървавите битки в източната част на страната продължават и резултатът от тях сочи придвижване в полза на Русия.

На тактическия фронт съюзниците от НАТО, и особено тези в близост до Украйна, са изправени пред предизвикателството да изчерпят собствените си запаси в подкрепа на военните усилия, което ги оставя с изчерпани арсенали. А на политическия фронт въпросът дали Европейският съюз ще предприеме крачка, за да предостави на Украйна статут на кандидат за членство в блока, ще трябва да получи отговор преди края на месеца.

Реалностите на бойното поле, като бъдат взети предвид прогнозите на украински представители, че Русия може напълно да обкръжи Северодонецк през следващите два-три дни, вероятно ще окажат влияние както върху решението как да бъдат попълнени арсеналите и да бъдат изпратени боеприпаси, така и върху решението да бъде дадена надежда на Украйна, като ѝ се предостави статут на кандидат за членство в Европейския съюз, въпреки че технически тя не е готова за това.

Вестник „Вашингтон пост“ се спира и на думите на китайския военен министър ген. Вей Фънхъ, който изтъкна, че Китай не осигурява подкрепа на Русия с доставки на оръжия и че отношенията между Пекин и Москва са „партньорство, а не съюз“. „Ню Йорк таймс“ се спира на въпроса, че световната продоволствена сигурност остава застрашена, тъй като износът на зърно от Украйна през Полша и Румъния е затруднен, както отбеляза заместник-министърът на външните работи на Украйна Дмитрий Сеник пред Ройтерс. Украйна води разговори с балтийските държави за добавяне на трети коридор за износ на храни, тъй като страната се стреми да изпразни силозите преди жътвата през юли, но за да достигне до пристанищата, ще трябва да сключи споразумение с президента на Беларус Александър Лукашенко, който е съюзник на руския президент Владимир Путин.

„Гардиън“ отбелязва в тази връзка казаното от турския президент Реджеп Тайип Ердоган, че е налице възможност за нови преговори с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. "Може би през следващата седмица ще говорим за това какви стъпки ще предприемем, като проведем разговори и с Путин, и със Зеленски", каза той по отношение на решенията за възпрепятствания износ в резултат на войната. На срещата на Световната търговска организация вчера министри на търговията от света се събраха, за да обсъдят въпроса за продоволствената сигурност, застрашена от руската инвазия в Украйна. Очаква се министрите да постигнат съгласие по съвместна декларация за укрепване на продоволствената сигурност, в която ще се "ангажират да предприемат конкретни стъпки за улесняване на търговията и подобряване на функционирането и дългосрочната устойчивост на световните пазари на храни и селскостопански продукти".

Вестник „Гардиън“ също така информира, че руските сили са превзели по-голямата част от Северодонецк, където продължават ожесточените улични боеве след пожара в химическия завод "Азот", в който са се укрили стотици цивилни. "Основната тактическа цел на окупаторите не се е променила: те притискат Северодонецк, там се водят тежки боеве - буквално за всеки метър", заяви украинският президент Володимир Зеленски в нощното си видеообръщение, като добави, че руските военни се опитват да разположат резервни сили в региона на Донбас. Съобщава се, че украинските войски продължават да контролират една промишлена зона.

При опитите си да обкръжат Северодонецк руските сили разрушиха мост над река Сиверска, свързващ глада с град Лисичанск, прекъсвайки възможен маршрут за евакуация на цивилни, съобщават представители на местните власти. В информация за войната в Украйна вестник „Дейли мейл“ припомня, че руски бомбардировачи изстрелват срещу противника си тежки противокорабни ракети, разработени през 60-те години. Ракетите "Х-22" ("AS-4 Kitchen" по номенклатурата на НАТО) са били предназначени да разрушават самолетоносачи чрез ядрени бойни глави. Използвани на сушата с конвенционални боеприпаси, те са "много неточни и затова могат да причинят тежки косвени щети и жертви".