Руски сили са взривили мост, свързващ украинския град Северодонецк с града от другата страна на реката, с което са прекъснали един от възможните пътища за евакуация на цивилни, съобщават Ройтерс и БТА, позовавайки се на информация от служители на местната власт.

Северодонецк стана епицентър на битката за контрол над Донбаския регион в Украйна, отбелязва агенцията. Части от града бяха разрушени в едни от най-кръвопролитните боеве, откакто Кремъл започна инвазията на 24 февруари.

"Ключовата тактическа цел на окупаторите не се е променила: те оказват натиск в Северодонецк, там продължават тежки боеве - буквално за всеки метър", каза президентът на Украйна Володимир Зеленски в своето вечерно видеообръщение и добави, че руските въоръжени сили се опитват да разположат в Донбас сили от резерва си.

Областният управител на Луганск Сергий Гайдай каза вчера, че украински и руски сили все още водят битки по улиците на града. Руските сили са превзели по-голямата част от града, но украински сили са запазили контрола върху индустриална зона и химическия завод "Азот", където са се приютили стотици цивилни.

В химическия завод "Азот", блокиран от руските войски, бомбоубежищата са толкова големи, че в тях могат да влизат и танкове.

Семейна двойка, работниците Юлия Скуригина и Валерий Бойченко, разказват за това след като наскоро са напуснали територията на предприятието, съобщават световните издания.

"В "Азот" има много големи бомбоубежища, там се намира почти половината град. Има военни бомбоубежища, в които влизат дори танкове. Заводът представлява голям град и там може да влезе и автомобил под земята", казва служителката на завода.

Според нея бомбоубежищата в "Азот" са обитавани предимно от служители на химическия завод: "Там са отишли работещи хора. Те знаят какво да правят, кои клапани да затворят, за да не позволят на азота да излезе".

Междувременно, НАТО допуска, че Украйна ще трябва да направи териториални отстъпки, за да се прекрати войната. 

Припомняме, че първоначално Русия беше поискала от Украйна да признае статута на ЛНР, ДНР и Крим.

"Мирът в Украйна е възможен. Въпросът е каква ще бъде цената му. Колко територия, свобода и демокрация сме готови да платим за този мир. НАТО възнамерява да помогне на Украйна, за да й осигури най-силната позиция на масата за преговори с Русия, което трябва да сложи край на военните действия", заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг на пресконференция в Хелзинки, съобщават световните издания.

Ръководителят на Северноатлантическия алианс за пореден път подчерта, че НАТО не участва в конфликта в Украйна.

"От началото на войната винаги сме искали да помогнем на страната, която се бори за независимост, но се опитвахме максимално да избегнем ескалация, доколкото е възможно, така че никога не сме навлизали на украинска територия и отказахме на украинците зона, забранена за полети", добавя генералният секретар на НАТО.

Британският наемник Джордан Гейтли, който се е сражавал за украинските въоръжени сили в състава на чуждестранния легион, е убит близо до Северодонецк в Източна Украйна, съобщава "Индипендънт", като се позовава на изявление на баща му Дийн Гейтли.

Според него синът му е напуснал британската армия през март 2022 г., за да продължи службата си като войник другаде. След известно обмисляне той заминава за Украйна.

Гетли старши казва, че вестта за смъртта на сина му е достигнала до семейството на 10 юни.

Новината за смъртта на наемния войник е потвърдена и от британското външно министерство. Говорителят на ведомството е заявил, че правителството ще "подкрепи семейството на загиналия".