300 лева за пържола от делфин броят чужденци по родното Черноморие, пише столичен ежедневник. Тъй като уловът, умишленото умъртвяване на интелигентните бозайници, живеещи в Черно море, както и прибирането на мъртви екземпляри от хората са абсолютно забранени и наказуеми, деликатесът се предлага тайно и не фигурира в менюто на ресторантите във Варненско и Бургаско.
Местните обаче разказват, че има определени заведения по курортите, където деликатесът се предлага и чревоугодници от цял свят знаели тези места и идвали специално, за да опитат вкусно месо от делфин. Напоследък най-честите клиенти на подобно „тайно" меню били богати араби, които идвали у нас не да се наслаждават на морските пейзажи и плажове, а да играят в казина и да си угаждат гастрономически.

Поръчването на порцията обикновено става ден-два предварително чрез посредници между ресторантите и туристите, така че всичко да бъде дискретно. Въпросните посредници се внедрявали в чуждестранните туристически групи или пък сред посетителите на морските казина от Близкия изток и съзаклятнически им предлагали от кулинарното изкушение. Ако летовникът е заинтригуван, то в уречения ден и час отива в съответния ресторант, където му сервират делфинска пържола. В зависимост от заведението и от факта какъв процент взима посредникът, порцията варира от 120 до 400 лева.

Най-тлъсти бакшиши обаче оставяли арабите, твърдят запознати. Интересът към делфинското е свързан с разпространеното мнение, че месото е лековито, че цери рак, както и с поверието, че който яде от интелигентните животни, ще се радва на дълголетие. Има обаче и древно вярване, че ако убиеш делфин, няма да имаш улов, разказват стари и опитни рибари и добавят, че не истинските морски вълци убиват бозайниците. 10 мъртви делфина са открити от началото на тази година до сега по бреговете на Южното Черноморие.

Точните причини за смъртта на бозайниците не са ясни. Предполага се, че повечето се оплитат в рибарските мрежи в морето. Основно труповете са на вида муткур (морска свиня). Тези делфини се отличават с голяма лакомия, гонейки пасажите с риба, попадат в мрежите и ако не успеят да се отскубнат по-бързо и да излязат на повърхността да поемат въздух, се давят. Според еколози обаче броят на изхвърлените бозайници е по-голям и всъщност част от животните влизат тайно в менюто на някои ресторанти. Законът за биологичното разнообразие повелява след проверките на мъртвите делфини техните тела да се оставят на мястото, където са открити.

В Черно море има 3 вида делфини - обикновен, афала и муткур (морската свиня). Всички са защитени от закона. При човешка намеса, довела до смъртта на морски бозайник, се сезира прокуратурата и започва производство по НПК. Наказанието може да бъде лишаване от свобода до 5 години и глоба от 5000 до 20 000 лв., сочи Наказателният кодекс.