Все повече хората ползват пчелния мед само при необходимост, като лекарство. Това каза Тихомир Стоицов, председател на браншовия съюз "Пчела" - Кюстендил.

По думите му ниската покупателна способност на повечето българи се отразява негативно в продажбите на пчелен мед и пчелни продукти.

"Все повече медът се ползва само за лечение, при грип, настинки. Бих посъветвал хората да го ползват и за храна, защото е изключително полезен", коментира Стоицов. По думите му пазарът е този, който определя цената. В момента килограм мед се продава масово за по 15 лв., но има и по-редки медове на по-висока цена.

За нищо на света не давайте мед на детето, ако не е навършило…

"При поскъпването на горивата, но и не само, няма как професионално занимаващи се колеги да продават по-евтино", допълни Стоицов. Той коментира и фактът, че все още няма адекватно държавно подпомагане в този сектор.

"Колегите, регистрирани като земеделски стопани и нямащи проблеми с документите си, успяха да получат някакво подпомагане, но то не е достатъчно. Отварят се мерки в сектор животновъдство, изреждат се всички видове въдства, но пчеларството го няма. Секторът е неглижиран е се подценява", каза Тихомир Стоицов, цитиран от "Фокус".

Според него пчеларите нямат единна организация, официално регистрираните такива са над 18.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук