Шведският външен министър Тобиас Билстрьом подчерта, че страната му е готова да предостави на Киев изтребители Gripen в бъдеще и обясни защо процесът на тяхното предаване е спрян.

„Трябва да разберем, че на Украйна е предоставена възможност да получи изтребители F-16, които, разбира се, са повече в семейството на НАТО. В края на краищата повече държави имат F-16, отколкото изтребители Gripen. Това няма нищо общо с решението на шведското правителство. Това решение беше взето поради факта, че Украйна стигна до извода, че да има две системи изтребители едновременно, F-16, и Gripen, е твърде много", казва той в интервю за Voice of Америка.

Билстрьом напомня, че става въпрос за системи.

„Не става въпрос само за получаване на самолетите и обучение на пилотите. Това са сложни системи и въвеждането на две от тях едновременно би било твърде трудно. Но това не означава, че Швеция не е отворена да продължи с изтребителите Gripens, ако и когато програмата F-16 бъде завършена.

- Това отново е въпрос на Украйна, а не на шведското правителство. Тъй като не можахме да продължим с изтребителите Gripens поради пристигането на F-16, ние решихме да предоставим на Украйна други възможности, които има Швеция, и ние прехвърлихме системите за наблюдение ASC 890 в Украйна.“ – подчертава министърът.

Според него това означава, че „те предоставят нещо, което Украйна може да използва в координация с въздушните изтребители F-16 и това ще даде на Украйна възможността да води по-добре въздушни боеве, наблюдение и контрол на въздушните битки“.

Той уверява, че Швеция все още може да бъде отворена за доставки на Gripens в бъдеще.

„Да. Това е просто практически въпрос. Знаете, системите за въздушни изтребители са много сложни и F-16 ги има в повече партньори от НАТО, отколкото изтребителите Gripen. Бих казал, че F-16, който сега се въвежда в украинските военновъздушните сили ще предоставят големи и важни възможности.

- Когато това бъде реализирано, тогава ще можем да започнем да говорим за въздушни изтребители Gripen. Както Швеция, така и шведското правителство нямат ограничения за тези дискусии след внедряването на F-16. Но това решение беше взето от украинското правителство, а не от шведското", добави шведският външен министър.

Превод и редакция: БЛИЦ