Financial Times бие тревога: Русия подготвя флота за ядрен удар в цяла Европа, включително и в България КАРТА
Цели на територията на континента ще бъдат изложени на риск, след като руската армия влезе в бой със силите на НАТО в балтийските държави и Полша
Русия е подготвила своя флот за изстрелване на ракети с ядрени глави срещу цели в Европа, включително и в България при потенциален конфликт с НАТО. Това сочат секретни файлове, предоставени на Financial Times.
Карти на цели чак до западното крайбрежие на Франция или Бароу на Фърнис във Великобритания са описани подробно в брифинг за руски офицери, предшестващ пълномащабното нахлуване в Украйна.
По-рано, въз основа на същия архив от 29 секретни руски военни файла, FT съобщи, че Москва многократно е използвала тактически ядрени оръжия в ранните етапи на конфликт с голяма световна сила.
Сега последните разкрития показват как Русия е предвидила конфликт със Запада, който ще отиде далеч отвъд непосредствената граница с НАТО, планирайки поредица от огромни удари в Западна Европа. Документите са представени на FT от западни източници.
Файловете, съставени между 2008 и 2014 г., включват списък с цели за ракети, които могат да носят или конвенционални бойни глави, или тактически ядрени оръжия. Според документите руските офицери подчертават предимствата на използването на ядрени удари от ранен етап.
Презентацията също така показва, че Русия е запазила способността да носи ядрени оръжия на надводни кораби - способност, която според експерти, носи значителни допълнителни рискове от ескалация или инциденти.
В документа се посочва, че "високата маневреност" на ВМС им позволява да нанасят "внезапни и превантивни удари" и "масивни ракетни удари от различни посоки". Добавя се, че ядрените оръжия "обикновено" са предназначени за използване "в комбинация с други средства за унищожение" за постигане на целите на Русия.
Анализаторите, прегледали документите, казаха, че те са в съответствие с оценката на НАТО за заплахата от ракетни атаки с голям обсег на руския флот и скоростта, с която Русия вероятно ще прибегне до използването на ядрени оръжия.
Картите, които са направени по-скоро за презентационни цели, отколкото за оперативна употреба, уточнява FT, изобразяват извадка от 32 цели на НАТО в Европа за военноморските флотове на Русия.
Така целите на руския флот в Балтийско море са разположени предимно в Норвегия и Германия – включително военноморската база в Берген, както и радарни площадки и съоръжения на специалните части.
Очаква се руският флот в Северно море да се насочи към индустриални отбранителни цели, като корабостроителницата за подводници в Бароу на Фърнис в Северозападна Англия. Цел близо до Хъл може да бъде промишлен обект - той маркиран е с комин.
Презентацията също така илюстрира как неговата доктрина може да бъде приложена в евентуални войни в Черно море, Каспийско море, но също и в Тихия океан.
Що се отнася до Черно море, съответната карта показва три цели в Румъния (очевидно базата Девеселу, базата Михаил Когълничану и моста Гюргево-Русе, отбелязва румънската Pro Tv), две в България (бел. ред. от картата се вижда, че става въпрос за базите Ново село и Безмер), както и пет в Турция.
Руските сценарии включват войни с настоящи съюзници в НАТО, но също и с Китай, Иран, Азербайджан и Северна Корея.
Уилям Алберк, бивш служител на НАТО, който сега работи в Stimson Center, коментира, че извадката от цели представлява само малка част от "стотици, ако не и хиляди цели, картографирани в цяла Европа, включително военни и критични инфраструктурни цели".
Способността на Русия да нанася удари в цяла Европа означава, че цели в целия континент ще бъдат изложени на риск, ако нейните военни се сблъскат със силите на НАТО в страни на първа линия като балтийските държави и Полша, анализатори и бивши служители.
"Тяхната концепция за война е тотална война", предупреждава Джефри Люис, професор в Института за международни изследвания Мидълбъри, който изучава контрола на оръжията. "Те виждат тези неща (тактически ядрени бойни глави) като оръжия с потенциал да спечелят войната", добави той. "Те ще искат да ги използват и ще искат да ги използват доста бързо", казва анализаторът, цитиран от "Труд".
Тактическите ядрени оръжия, които могат да бъдат изстреляни от наземни или морски базирани ракети или самолети, имат по-малък обсег и са по-малко разрушителни от по-големите "стратегически" оръжия, предназначени да се насочват към САЩ. Въпреки това, те все още могат да отделят много повече енергия от тези, хвърлени върху градовете Нагасаки и Хирошима през 1945 г.
Русия никога не е признавала, че подобни удари са част от нейната доктрина. Според досиетата такъв удар би демонстрирал "наличност и готовност за използване на нестратегически прецизни ядрени оръжия" и "намерение за използване на ядрени оръжия".
Досиетата показват, че основният приоритет на Русия в конфликт с НАТО е "отслабването на военния и икономически потенциал на противника". Според анализатори това означава, че Русия ще удари цивилни обекти и критична инфраструктура, както направи в Украйна.
Фабиан Хофман, докторант в университета в Осло, който изучава ядрената политика, каза, че комбинацията от ядрени и конвенционални удари, както е представена в съответния брифинг на руските офицери, представлява "пакет, който основно сигнализира на противника, че в тези неща наистина се нажежават в момента. И би било разумно от ваша страна да започнете да говорите с нас за това как можем да разрешим този проблем, е посланието, което Москва би искала да предаде", казва изследователят.
Според изчисленията на НАТО страните от Алианса разполагат с по-малко от 5% от способностите за противовъздушна отбрана, необходими за защита на източния фланг на алианса срещу мащабна атака от страна на Русия. Путин каза през юни, че Европа ще бъде "повече или по-малко беззащитна" срещу руските ракетни атаки.
Изтеклите документи също така показват, че Русия е запазила способността да носи тактически ядрени оръжия на надводни кораби, въпреки споразумението от 1991 г. между Съветския съюз и САЩ за тяхното премахване.
Носителите на тактически ядрени оръжия на Русия включват "противолодъчни ракети с ядрена бойна глава, разположени на надводни кораби и подводници" и "корабни и наземни управляеми зенитни ракети с ядрени бойни глави за поразяване на групировките за противовъздушна отбрана на противника".
За разлика от подводница със стратегически балистични ракети, предназначена да изстрелва ядрени бойни глави от дълбините на океана, кораб на надводния флот с ядрени бойни глави на борда би бил много по-изложен на риск от щети от буря или вражески удар.
Неотдавнашните учения, наредени от Путин за репетиране на използването на тактически ядрени оръжия, показват, че изтеклите документи все още са в съответствие с настоящата руска военна доктрина, заключава Financial Times.
През юни руските въоръжени сили се упражняваха да товарят противокорабни крилати ракети P-270 от съветската ера на корвета от клас "Тарантул" в Калининград, където служители на НАТО казват, че Русия има недеклариран запас от тактически ядрени бойни глави.
Кадри от учението показаха пазачи на ядрени бойни глави на руската армия, които се упражняват да преместват ракетата в контейнера, който биха използвали за преместване на напълно въоръжена ядрена ракета, придружени от съответните сили за сигурност и процедури за боравене с ядрена бойна глава.
Последвайте ни
25 Коментара: