По време на своята годишна конференция руският президент Владимир Путин нито веднъж не спомена севернокорейските военни (към 11 хил.), които се бият в Курска област в помощ на Русия.

Според военните анализатори от Института за изучаване на войната (ISW) Путин не иска да признае колко много започва да разчита на Северна Корея - за доставките на 122 мм и 152 мм артилерийски снаряди (повече от 3 млн. според оценките на разузнаването на Южна Корея), балистичните ракети KN-23, и военнослужещите, които изпрати Пхенян.

Чии са заслугите 

Руски военни кореспонденти съобщават, че част от успехите в Курска област в последните дни се дължат до голяма степен на усилията на севернокорейците.

Допълнително и вече има видеа за доставките на артилерийски установки M 1989 ("Коксан"), използващи 170 мм снаряди, с жп транспорт. Техният калибър не се използва от руската армия, което означава, че Москва ще разчита и на доставки на снаряди за тези артилерийски системи.

Според украинското издание Defense Express на този етап още няма данни, че те са използвани на бойното поле, въпреки че има сведения за появата им в различни части на Русия още от октомври.

Ново оръжие на фронта 

Вероятно за това време руските военни са обучавани за работата и на гаубиците и може скоро да се видят на фронтовата линия. Далекобойността им се оценява на 40 км до 60 км, като скоростта им е около 1-2 изстрела на 5 минути. Необичайният калибър вероятно е свързан с факта, че севернокорейската разработка е базирана на германски гаубици от Втората световна война.

От сводките на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) в последните седмици се наблюдава значително намаляване на дневните артилерийски обстрели. Украински военни анализатори свързват това с унищожени артилерийски установки, които руският военен комплекс не може да компенсира. Сателитни снимки, разпространени от британското военно разузнаване, показват, че складовете с военна техника от съветско време в Русия са изпразнени.