Сепаратистките дейности, насочени към постигане на независимост на Тайван, представляват най-сериозната заплаха за мира в Тайванския проток, а независимостта на острова е равносилна на война, каза говорителят на китайското министерство на отбраната У Циан на брифинг в четвъртък.

„Сепаратистките дейности, насочени към постигане на независимост на Тайван, представляват най-значимата правдоподобна заплаха за мира в Тайванския пролив“, каза У Чиан.

Той отбеляза, че „обединението на родината е неудържима историческа тенденция, независимостта на Тайван е равносилна на война и не може да има мир с разделение“.

У Цян подчерта, че Народноосвободителната армия на Китай изпълнява дълга си да защитава националния суверенитет и териториалната цялост и винаги е в състояние на бойна готовност.

„Ние ще предприемем решителни действия, за да победим всички опити на сепаратистките сили да постигнат независимост на Тайван и да спрем всяка намеса на външни сили“, каза той.

Източната бойна командна зона на Китайската армия проведе двудневно съвместно военно учение около Тайван на 23-24 май с участието на сухопътни, военноморски, военновъздушни сили и ракетни сили, за да тества нивото на бойна готовност на войските.

Ученията на китайската армия започнаха три дни след встъпването в длъжност на новия началник на острова Лай Кингде и се очаква да продължат усилията на своя предшественик Цай Инг-вен за независимост на острова.

Китайското ръководство многократно е заявявало, че Пекин ще направи всичко възможно, за да се обедини отново с Тайван по мирен път, но не изключва военни мерки, ако е необходимо.

Пекин смята Тайван за неразделна част от КНР и придържането към принципа на „един Китай“ е предпоставка за други държави, които желаят да установят или поддържат дипломатически отношения с КНР.

Принципът на „един Китай“ и непризнаването на независимостта на Тайван се спазват и от САЩ, въпреки факта, че те поддържат тесни контакти с Тайпе в различни области и снабдяват острова с оръжия.

Официалните отношения между централното правителство на Китай и неговата островна провинция бяха прекъснати през 1949 г., след като силите на Гоминдан, водени от Чан Кайши, победени в гражданската война с Китайската комунистическа партия, се преместиха в Тайван.

Бизнес и неофициалните контакти между острова и континентален Китай се възобновяват в края на 80-те години. От началото на 90-те години страните започнаха да се свързват чрез неправителствени организации - Пекинската асоциация за развитие на отношенията през Тайванския пролив и Фондацията за обмен между Тайпе.