Те са страшилища за всеки враг! Кои държави притежават най-много и мощни танкове света? В статия Insider Monkey разглежда 15-те държави с най-много бойни танкове в света, пише Safenews.bg.

Конфликтът в Украйна, където всеки ден и от двете страни се унищожават по няколко танка, повдигна въпроси за полезността на танковете в съвременната война.

Според анализатори в областта на отбраната бойните танкове продължават да бъдат важно военно оборудване. Особено когато се използват в синхрон с други оръжия.

Танковете са въоръжени с мощни оръжия, които предлагат силна защита от опасностите на бойното поле. И самото им присъствие сплашва всеки враг пред тях.

Те обаче имат ограничения. Тъй като са лесна мишена за импровизирани взривни устройства (ИВУ), безпилотни самолети, противотанкови ракети и артилерия. За да се противопоставят на тези заплахи, съвременните танкове са оборудвани със сензори и технологии за откриване на опасностите.

M1 Abrams, разработени от General Dynamics Corporation (NYSE:GD), са основните бойни танкове, използвани от Съединените щати.

Те включват усъвършенствана електроника, подобрени системи за самозащита и мощни оръжия. Тези танкове от трето поколение са известни и с дебелата си броня. Която им позволява да издържат на експлозивни снаряди и дори на химически и ядрени условия, освен на вражески огън.

Освен това General Dynamics Corporation (NYSE:GD) раздели отделенията за гориво и боеприпаси в M1 Abrams. Което допълнително подобри отличната защита на танка.

M1 Abrams е сред най-модерните бойни танкове в света днес.

През януари 2023 г. САЩ обявиха, че ще предоставят на Украйна 31 такива танка на стойност 400 млн. долара. За да подпомогнат Киев в защитата му от руско нахлуване.

По-късно през октомври същата година служители на американската армия потвърдиха пред VOA News, че всички обещани танкове са доставени на Украйна.

Германският Leopard 2A7+ (Leo2A7+) е друг многообещаващ съвременен боен танк.

Който е способен да предприема както военни операции с ниска, така и с висока интензивност. Той е усъвършенствана версия на Leopard 2. Като разполага с двоен комплект на кулата, докато челната му защита е подобрена чрез въвеждането на предна част на корпуса. Leo2A7+ предлага 360-градусова защита срещу противопехотни мини и гранатомети.

Други съвременни бойни танкове, за които се говори много заради тяхната сложност и възможности като M1 Abrams и Leo2A7+, са руският Т-14 ARMATA и израелските бойни танкове Merkava.

Военните също така бързо интегрират системи за защита на бойните машини, за да предпазят танковете от заплахи на бойното поле.

През 2021 г. американската армия избра Lockheed Martin Corporation (NYSE:LMT) да предостави базови комплекти за тестване на машините Abrams, Bradley и Stryker. Базовият комплект на модулната система за Те откриват и поразяват противотанкови управляеми ракети и гранатомети.

През юли 2023 г. RTX Corporation (NYSE:RTX) получи договор на стойност 117,5 млн. долара от Сухопътните войски на САЩ, по силата на който трябва да предостави инфрачервени сензори от трето поколение Forward Looking Infrared B-Kit за бойните танкове Abrams.

Очаква се тези усъвършенствани сензори, които ще бъдат разработени от RTX Corporation (NYSE:RTX), да повишат смъртоносността и перспективите за оцеляване на пилотираните бойни машини. За да осигурят критично предимство на американската армия на бойното поле срещу нейните противници. Според RTX Corporation (NYSE:RTX) тези усъвършенствани сензори ще осигуряват изображения с висока разделителна способност.

Които ще подпомагат откриването и идентифицирането на цели. През последните 20 години компанията е доставила на американската армия повече от 25 000 инфрачервени сензора от второ поколение (Forward Looking Infrared – FLIR).

Страните с най-много бойни танкове в света са изброени във възходящ ред според размера на танковия им парк. Данните са взети от класацията за военната мощ на Global Firepower Index за 2024 г.

Нека сега се насочим към списъка на държавите с най-много бойни танкове в света.

15. Алжир

Танкове: 1 632

Започваме нашия списък с Алжир, който разполага с една от най-мощните армии в Африка. Заради обтегнатите си отношения с Мароко Алжир е издигнал силни въоръжени сили. Според доклад флотът от бойни танкове на алжирската армия включва 572 танка Т-90СА, 325 танка Т-72М1 и 270 танка Т-55АМВ. Първата доставка на танкове Т-90 е извършена от Русия през 2008 г. за сделка на стойност 1 млрд. долара.

14. Еритрея

Танкове: 1 756

Еритрея се нарежда сред страните с най-много бойни танкове в света. Като флотът ѝ се състои от 1756 танка – повечето от тях са с руски или съветски произход. Т-55 и Т-62 са най-значимите танкове, експлоатирани от еритрейските въоръжени сили.

13. Украйна

Танкове: 1 777

Украйна разполага с един от най-големите бойни танкови флотилии в света. Който е допълнително подсилен със западна военна помощ след нахлуването на Русия в Украйна в началото на 2022 г. Киев е получил десетки танкове от европейските си съюзници и САЩ. Те включват 31 танка Abrams от САЩ, 14 танка Challenger 2, получени от Обединеното кралство, 14 танка Leopard 2 от Германия и 6 танка Leopard 2, предоставени от Испания.

12. Иран

Танкове: 1 996

Иран разполага със значителен парк от бойни танкове. 1 996 танка според Глобалния индекс на огневата мощ за 2024 г. Karrar, който е версия на иранските танкове T-72S, е най-забележителният танк, който Техеран експлоатира. Танкът включва дистанционно управляема оръжейна станция и нова система за управление на огъня. Което прави Karrar подобен на руските танкове Т-90МС.

11. Виетнам

Танкове: 2 029

Следващият в списъка ни на страните с най-много бойни танкове е Виетнам с над две хиляди танка във флота си. Те включват около 300 танка PT-76 и PT-76B, както и 150 китайски танка тип 63. През 2017 г. Виетнам обяви, че ще придобие 64 танка Т-90 от Русия. Като част от усилията за модернизация на въоръжените сили с цел повишаване на техните способности.

10. Турция

Танкове: 2 231

Турция има втората по големина постоянна армия в НАТО с голям парк от бойни танкове. Който включва около 300 единици танкове „Леопард“, които тя закупи от Германия в началото на 2000-те години. Тя разполага и с американски танкове М48 и М60. През април 2023 г. страната получава първите си бойни танкове Altay, местно производство на BMC.

Тези танкове са снабдени със 120-милиметрови гладкоцевни оръдия L/55. И могат да носят 40 120-милиметрови снаряда, според доклад на Janes. Освен това танковете Altay имат нова система за защита, подобрена броня и система за управление на превозното средство.

9. Южна Корея

Танкове: 2 501

Армията на Южна Корея е оборудвана с едни от най-модерните и усъвършенствани бойни танкове в света. K2 Black Panther, местен корейски танк, произвеждан от Hyundai Rotem, често е сравняван с танковете Abrams на General Dynamics Corporation (NYSE:GD) по отношение на защитата, която предлага. Танкът е снабден с гладкоцевно оръдие CN08 120 mm, 55 калибър.

А бронята му е в състояние да издържи на преки попадения от близко разстояние. Няколко държави проявиха интерес към закупуването на тези танкове от Южна Корея и все още продължават да го правят. През 2022 г. Полша обяви, че ще закупи 1000 бойни танка K2 Black Panther от Сеул. Като всеки от тях ще струва около 13 млн. долара.

8. Сирия

Танкове: 2 720

Повечето сирийски танкове са със съветски или руски произход. По данни на Института за Близкия изток през 2008 г. Сирия е разполагала с малко под 5000 бойни танка. Страната обаче е опустошена от продължилата почти десетилетие гражданска война. Като досега сирийската армия е загубила над 2000 бронирани машини и танкове. Размерът на танковия парк е измерен на 2 720 от Глобалния индекс на огневата мощ в класацията му за 2024 г. По-голямата част от тях са бойни танкове 55/T-55/MV.

7. Пакистан

Танкове: 3,742

Пакистан разполага с голям парк от основни бойни танкове (MBT), разпределени в 50 бронирани полка. По-голямата част от тези танкове (повече от 1100) се състои от Al-Zarrar, бойни танкове от второ поколение. Които са базирани на китайския Type 59 MBT.

Армията разполага и с около 50 бойни танка Т-54 и 400 бойни танка Тип-69 II – последните са базирани на китайски проекти. Но са произведени по лиценз в Пакистан. Исламабад и Пекин са разработили съвместно и бойните танкове Al-Khalid.

В момента Пакистан разполага с 350 такива танка. А според доклад на The Diplomat двете страни работят по разработването на по-усъвършенствана версия на тези танкове. Която ще се нарича Al-Khalid III. В своя доклад от 2022 г. Стокхолмският международен институт за изследване на мира (SIPRI) посочва, че Пакистан е сключил договор с Китай за закупуване на 679 VT4. Които ще бъдат произведени по лиценз в Пакистан под името Haider. Паричните условия на договора не са известни.

6. Индия

Танкове: 4,614

Предвид силата и размера на сухопътните сили на Индия не е изненадващо, че тя се намира сред страните с най-много бойни танкове в света. Сред най-забележителните имена в големия ѝ парк от танкове са ARJUN MBT, T-90 BHISHMA, Vijayanta, K-9 Vajra и T-72 Ajeya. Скоростта на ARJUN MBT е 67 км/ч.

Докато максималната скорост на Т-90 е 60 км/ч. Повечето от индийските танкове са с руски произход. През 2001 г. Ню Делхи закупи 310 танка Т-90 от Москва. А през 2019 г. Министерството на отбраната подписа с Русия сделка за още 464 бойни танка Т-90МС от Русия на стойност 2,8 млн. долара.

5. Съединените щати

Танкове: 4,657

Съединените щати разполагат с най-много танкове от всички членове на НАТО. Страната е известна с големите си разходи за отбрана и е произвела няколко прочути танка в историята. Като M4 Sherman, M60 Patton, M48 Patton и др.

Понастоящем най-сложният и модерен танк, използван от американската армия, е M1 Abrams и неговите варианти, които тя изнася по целия свят. Бойният танк от трето поколение е кръстен на генерал Крайтън Ейбрамс. И се произвежда от General Dynamics.

4. Китай

Танкове: 5,000

Размерът на флота от бойни танкове на Китай се оценява на 5 000 според Глобалния индекс на огневата мощ за 2024 г. Страната разполага със смесица от по-стари и модерни танкове. Танкът от трето поколение Type 15, който е известен и като „Черната пантера“, е един от най-новите танкове, експлоатирани от Народноосвободителната армия (НОАК). Той се произвежда от Norinco. Черната пантера има оперативен обсег от 469 км и максимална скорост от 70 км в час. Тип 15 е наследник на танка Тип 62, който е пенсиониран през 2013 г.

3. Египет

Танкове: 5,340

Египет е на трето място по брой на танковете в света с над хиляда танка M1 Abrams. Африканската страна има споразумения за производство на танкове със САЩ. И през последните няколко години произвежда съвместно танковете M1 Abrams. В допълнение към тези танкове от трето поколение египетската армия разполага и с около 300 бойни танка М60А1 и 200 танка Т-62.

2. Северна Корея

Танкове: 5,845

Северна Корея притежава близо 6000 бойни танка и поддържа силна военна позиция в рамките на Корейската народна армия. Въпреки това по-голямата част от тези танкове са остарели са в доста лошо състояние. Въпреки усилията на Пхенян да модернизира военното си оборудване. Повечето от танковете, експлоатирани от Северна Корея, са с руски и китайски произход. Като например Т-34, Т-54 и Тип 59. През последните десетилетия страната е разработила и някои свои местни танкове, сред които са Chonma-ho и Pokpung-ho.

1. Русия

Танкове: 14 777

Русия оглавява класацията на страните с най-много бойни танкове в света. Като разполага с повече от два пъти повече танкове, отколкото Северна Корея на второ място. Като се имат предвид обширните земи на Русия, логично е страната да разполага с толкова голям флот. Т-90 и Т-14 АРМАТА са най-модерните танкове, използвани от руската армия.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук