Newsweek: Байдън няма да позволи това на Украйна заради "прекален страх"
Не може да бъде позволено артилерията, изстрелвана срещу Русия, да бъде объркана с ядрен удар, смятат във Вашингтон
САЩ позволиха на Украйна да използва американски оръжия, за да нанесе удари по Русия, но с ограничения – Киев не може да насочи ракетите си на армейската тактическа ракетна система (ATACMS), за да гледат през границата, пише Newsweek.
Президентът Джо Байдън освети украинските удари по руска територия с някои дарени от САЩ оръжия, за да помогне на Киев да отблъсне продължилата седмица офанзива на Москва в североизточния район на Харков, казаха американски официални лица миналата седмица.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза по време на посещение в чешката столица Прага в петък, че Украйна от седмици е поискала зелена светлина за използване на предоставени от САЩ оръжия срещу сили в Русия, след като Москва отвори новия фронт в Харков.
Коментирайки значителната промяна в политиката от Вашингтон, Блинкен каза, че САЩ са се адаптирали „отново и отново“, добавяйки: „Ние се коригирахме, предоставихме на Украйна системите, оръжията, от които се нуждае“.
Но ударите на далечни разстояния, включително ракетите ATACMS с наземно изстрелване на САЩ, все още са забранени. За някои е разумно. За други това удря Украйна, когато имат остра нужда от тласък.
Ходът показва "прекален страх" във Вашингтон, че Русия по някакъв начин ще ескалира конфликта, твърди пенсионираният генерал-лейтенант Бен Ходжис, бивш командир на американската армия в Европа. „Приоритетът е управлението на ескалацията“, каза той пред Newsweek , заявявайки, че искрено подкрепя разрешаването на Украйна да удари ключови руски цели с ATACMS.
Миналата седмица няколко републикански представители, включително председателят на комисията по външни работи на Камарата на представителите Майкъл Маккол, написаха отворено писмо, в което критикуваха решението на администрацията на Байдън, като написаха:
„За да спечели тази война за самозащита срещу агресията на Русия, на Украйна трябва да бъде позволено да използва осигурени от САЩ оръжия срещу всякакви законни военни цели в Русия, не само по границата близо до Харков."
Но отказът на одобрение Украйна да изстреля ATACMS срещу Русия предотвратява възможна ядрена криза, твърди Даниел Райс, бивш съветник на украинската армия и настоящ президент на Американския университет в Киев.
Украйна няма ядрено оръжие. Но с произведените в САЩ балистични оръжия, насочени към Русия, "всичко може да се случи", каза Райс. Не може да бъде позволено артилерията, изстрелвана срещу Русия, да бъде объркана с ядрен удар, особено след като Украйна се цели в руски радари, предназначени да откриват ядрени удари, каза той пред Newsweek .
Въпреки това Матю Савил, директор по военни науки в базирания в Лондон мозъчен тръст Royal United Services Institute, каза, че докато ракетите ATACMS са тактически балистични ракети, те са много по-малки от балистичните ракети с ядрено оръжие и Русия знае, че Украйна не разполага с ядрени оръжия .
Не е ясно дали възможностите за нанасяне на удари на далечни разстояния могат да бъдат предмет на обсъждане през следващите седмици, като Украйна се готви за нова възможна вълна от руски атаки, предназначени да пренапрегнат ресурсите на Киев на север, заплетена в ожесточени сблъсъци на изток.
Понастоящем Украйна може да използва ракети с по-малък обсег, изстреляни от високомобилни артилерийски ракетни системи (HIMARS), за да достигне определено разстояние до руска територия, поразявайки някои от опорните бази на Москва, докато руските сили са на път да атакуват на североизток, каза Савил пред Newsweek .
Санкционираното използване на ATACMS обаче би разширило ръката на Украйна към въздушни бази за изтребители-бомбардировачи и хеликоптери извън обсега на HIMARS в няколко южни руски региона, като Воронеж, добави той.
Украйна получи няколко вълни ATACMS от есента на 2023 г., давайки на войските на Киев огневата мощ да нанасят удари по руски активи с висока стойност далеч зад фронтовите линии – да не се бърка с границата. Украйна дебютира с клъстерен вариант ATACMS през октомври, а версиите с по-дълъг обхват бяха разрешени по-рано тази година.
В края на април съветникът по националната сигурност Джейк Съливан каза, че президентът Джо Байдън е разрешил изпращането на „значителен брой ракети ATACMS“ в Украйна през февруари.
ATACMS веднага се оказа ефективен инструмент. Украински и руски източници, както и анализатори с отворен код, приписват на ATACMS поредица от разрушителни украински атаки срещу съоръженията на Москва в контролираната от Русия континентална Украйна и анексирания Кримски полуостров.
Възможностите за голям обсег, независимо дали става въпрос за ATACMS, осигурени от Великобритания и Франция ракети с въздушно изстрелване или германските Taurus - които Берлин не е предоставил на Киев - биха помогнали на Украйна да удари руската логистика, щабове и ключова артилерия, каза Ходжис. Един вид оръжие може да не промени играта, но ще даде на Киев ръка, твърди той.
Ударите в Русия обаче отдавна са деликатна тема със западните съюзници на Украйна, които искат да избегнат ескалация на конфликта. Киев обикновено избягва да поема официална отговорност за атаки с дронове в Русия, като например срещу ключови въздушни бази, използвани за нанасяне на удари срещу Украйна .
Но настроението се промени. Украинският президент Володимир Зеленски каза пред The Guardian в интервю, публикувано в петък, че е „абсолютно нелогично“ Украйна да има западни оръжия и „да вижда убийците, терористите, които ни убиват от руска страна“.
„Мисля, че понякога те просто се смеят на тази ситуация“, добави той.
Няколко водещи държави от НАТО , включително Франция и Германия, сигнализираха за разрешението си Украйна да използва оръжия, които предоставят, за да нанесе удари в Русия миналата седмица.
Френският президент Еманюел Макрон каза на съвместна пресконференция с германския канцлер Олаф Шолц, че Париж и Берлин смятат, че на Украйна трябва да бъде позволено да се насочва към обекти, използвани за изстрелване на ракети срещу Украйна.
„Но не трябва да им позволяваме да удрят други цели в Русия и цивилни или други военни обекти в Русия“, добави Макрон.
Русия се противопостави на изявленията на НАТО, като президентът Владимир Путин каза, че "постоянната ескалация може да доведе до сериозни последици".
Последвайте ни
2 Коментара: