Първи тестове на турска противокорабна ракета с турбореактивен двигател
Ракетата е проектирана и произведена от турската военно-промишлена компания Roketsan, а двигателят от Kale Arge
На фона на политическите разногласия с някои страни от НАТО, включително САЩ, Турция е лишена от възможността да закупува оръжия и военна техника, произведени в тези държави. Въпреки това Анкара доста успешно прилага своеобразна програма за заместване на вноса в отбранителната индустрия.
Миналата неделя в Турция, в рамките на ракетния проект Atmaca, се състоя първият успешен тест на местна противокорабна ракета с турбореактивен двигател.
Ракета, изстреляна от мобилна пускова установка в най-северната турска провинция Синоп, порази цел в Черно море.
Успешните тестове бяха докладвани от Генералната дирекция на отбранителната промишленост към администрацията на турския президент (SSB), която отговаря за разработването на оръжия и военните доставки.
През 2020 г. Държавният департамент на САЩ наложи санкции на турската отбранителна индустрия, включително забрана за предоставяне на определени експортни лицензи и разрешения за всякакви военни продукти и технологии, прехвърлени на SSB.
Нашите национални платформи, подобрени от местни двигатели, ускоряват целта на нашата отбранителна индустрия за пълна независимост и променят правилата на играта на бойното поле - написа ръководителят на SSB Халук Гергюн в социалните мрежи, поздравявайки всички, участващи в проекта с успешния тест на ракетата, „особено нашите инженери и технически екипи“.
Ракетата е проектирана и произведена от турската военно-промишлена компания Roketsan, а първият турбореактивен двигател в страната, KTJ-3200, е произведен от отбранителната компания Kale Arge.
В арсенала на турския флот отдавна има американски противокорабни ракети Harpoon. Очаква се те да бъдат заменени от ракети Atmaca, които могат точно да поразяват цели на разстояние над 250 километра, пише турският вестник Daily Sabah.
Ракетата Atmaca е способна да поразява както надводни, така и наземни цели, включително движещи се, и има функции за многократна атака и принудително самоунищожение чрез защитен канал за предаване на данни.
Разработката на ракетата започна през 2009 г., а през 2018 г. SSB и Roketsan подписаха споразумение за масовото им производство.
Ракетите Atmaca се очаква да бъдат използвани на корвети, построени по проекта Türkiye National Ship (MILGEM), заедно с други кораби и подводници, които в момента използват ракети Harpoon.
Ракетата Atmaca се движи на минимална височина и може да порази цел както в линейна, така и във вертикална равнина. Благодарение на тази функция ракетата може да набира по-голяма височина при приближаване до целта и да атакува кораба директно отгоре.
Пускането на Atmaca идва само ден след като Турция успешно тества първия си турбовентилаторен двигател TF6000, отбелязвайки голям пробив в усилията на страната да разчита на местни технологии за намаляване на зависимостта от външно критично оборудване, пише турското издание.
Двигателят, разработен от TUSAŞ Engine Industries (TEI), се очаква да се използва в безпилотните изтребители Kızılema и Anka-3, първите безпилотни летателни апарати за дълъг обсег в страната.
В бъдеще на негова база трябва да бъде създадена вътрешна електроцентрала за първия турски реактивен изтребител от пето поколение KAAN, който наскоро извърши първия си тестов полет.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: