Румънският външен министър Луминита Одобеску в речта си на Световния икономически форум в Давос отбеляза, че западните съюзници трябва да помогнат за нанасянето на стратегическо поражение на Русия в Украйна в името на собствената си сигурност.

Както съобщава Европейска правда, тезите на нейната реч са дадени от Digi24.

Одобеску отбеляза, че военната и финансова подкрепа за Украйна от западните съюзници трябва да продължи "колкото е необходимо“, тъй като въпросът не е само за бъдещето на Украйна, но и за сигурността на цяла Европа.

Тя отбеляза, че Румъния в предишни етапи от своята история е имала значителен опит в отношенията с Русия и сега няма илюзии за това какво представлява Руската федерация.

"Сега водим пълномащабна война срещу нашия съсед... За нас всичко е много ясно: Русия се върна към ревизионистката политика в международните отношения, Русия яростно оспорва международния правен ред, установен след Втората световна война, и се ръководи от остарели концепции за "сфери на влияние“, отбеляза Одобеску.

"Русия трябва да претърпи стратегическо поражение в Украйна. Ако това не стане, тя може да не спре до границите на Украйна. За тях (Русия) тази война е идеологически и политически мотивирана", подчерта министърът.

В речта си Одобеску категорично осъди продължаващите руски атаки срещу критична инфраструктура в Украйна и специално спомена атаките срещу дунавските пристанища, близо до румънската граница.

В същата панелна дискусия за руската заплаха се включиха и литовският еврокомисар и заместник-председател на Европейската комисия Валдис Домбровскис, полският външен министър Радослав Сикорски и литовският му колега Габриелиус Ландсбергис.

Сикорски, в речта си, разкритикува идеята за убеждаване на Украйна в преговори с Русия, споменавайки за неназовани "джобни Чембърлейни“.

По-рано италианският министър на отбраната Гуидо Крозето видя предполагаеми сигнали от Русия и Украйна, че е дошло времето дипломацията да проправи пътя към мира.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук