CNN, позовавайки се на източник от Белия дом, съобщи, че Съединените щати са се подготвили внимателно за очаквания руски ядрен удар по Украйна в края на 2022 г.

По това време администрацията на Байдън е била особено загрижена, че Русия може да използва тактически или военни ядрени оръжия, за да възпре по-нататъшни загуби или всяка потенциална атака срещу самата Русия.

„Трябваше да планираме да се поставим във възможно най-добрата позиция, ако това немислимо събитие наистина се случи“, каза високопоставен служител на Белия дом.

От края на лятото до есента на 2022 г. Съветът за национална сигурност на САЩ свика серия от срещи за разработване на планове, „ако Руската федерация планира да атакува с ядрени оръжия, как ще отговорим, как ще се опитаме да предотвратим това“, каза служителят.

Си Ен Ен пише, че заключението за риска от ядрена атака „е водено не от един индикатор, а от комбинация от събития, анализи и, най-важното, изключително чувствителни нови разузнавателни данни“.

Както каза един служител на администрацията, опасенията "не бяха само хипотетични".

„Трябваше да планираме да бъдем във възможно най-добрата позиция, в случай че това вече немислимо събитие наистина се случи“, каза източникът.

Както посочва CNN, Русия може да обмисли тактически ядрен удар като средство за възпиране на по-нататъшни загуби в окупираните територии на Украйна, както и всяка потенциална атака срещу самата Руска федерация.

Опасенията в Белия дом са се появили в късното лято на 2022 г. , когато украинските сили настъпваха към окупирания от Русия южен град Херсон.

Градът беше най-голямата награда за Русия след инвазията, но тогава имаше опасност да бъде загубен от украинската контраофанзива. Най-важното е, че с напредването на украинските сили цели руски части бяха в опасност да бъдат обкръжени.

Мнението в администрацията беше, че такава катастрофална загуба може да бъде „потенциален спусък“ за използването на ядрени оръжия.

Американските служители са били загрижени, че след като руският президент Владимир Путин бе казал на руския народ, че Херсон вече е част от самата Русия, загубата на града може да даде повод на Москва да разглежда тактически ядрен удар като възпиращо средство срещу по-нататъшни загуби на контролирана от Русия територия в Украйна.

Изданието припомня, че в същото време руската пропагандна машина разпространяваше фейк за „украинска мръсна бомба“, която, както се опасяваха американски служители, може да бъде използвана като прикритие за руска ядрена атака.

Освен това се отбелязва, че западните разузнавателни агенции са получили информация, че по това време са се водили преговори между руски официални лица, в които открито се е обсъждал ядрен удар.

Съединените щати обаче никога не са получавали разузнавателна информация, която да сочи, че Русия предприема стъпки за мобилизиране на ядрените си сили за извършване на подобна атака, пише CNN.

Американски служители обаче не са уверени, че ще научат за подготовката за удар с тактически ядрени оръжия, добавя изданието: „За разлика от стратегическите ядрени оръжия, които могат да унищожат цели градове, тактическите или военните ядрени оръжия са достатъчно малки, за да бъдат премествани безшумно и да могат да бъде изстреляни от конвенционални системи, които вече са разположени на украинското бойно поле“.

Заплахата от ядрена атака, както посочва CNN, е намаляла, тъй като войната е "влязла в период на относителна стагнация", но Съединените щати и техните съюзници остават бдителни.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук