На предстоящата среща на върха на НАТО във Вашингтон през юли 2024 г. членовете на Алианса ще подновят обещанието си, направено за първи път на срещата на върха в Букурещ през 2008 г., да приемат Украйна. То обаче няма да съдържа официална покана. Това пише в статия за The Hill Томас Греъм.

Според него, двустранното споразумение за сигурност между САЩ и Украйна е подписано като утеха, но този документ не отговаря на задълженията за колективна отбрана, „към които Киев отчаяно се стреми“, пише „Труд“.

„Време е НАТО да бъде честен със себе си и с Киев. Бъдещето на Украйна не е свързано с членството“, пише още Греъм в статията.

В статията се отбелязва, че президентът на САЩ Джо Байдън „няма да започне Трета световна война, за да защити Украйна“, а това изключва възможността за членство на Киев в НАТО.

„Притесненията около членството на Украйна не трябва да са изненадващи. Мръсната тайна на НАТО е, че от края на Студената война никога не е приемала държава, която смяташе, че може да трябва да защитава от руска агресия.

Първите две вълни на разширяване през 1999 г. и 2004 г., които доведоха всички бивши членове на Варшавския договор, балтийските държави и Словения, се случиха, когато НАТО и Русия бяха съсредоточени върху изграждането на отношения на сътрудничество.

Неотдавнашното приемане на Финландия и Швеция може да изглежда като изключение. Но тези две северни държави имаха силни военни сили и дълъг опит в сътрудничество с НАТО.

За разлика от другите нови членки, те всъщност са укрепили НАТО от момента на присъединяването си. Вместо да бъдат призовани да ги защитават, НАТО е по-вероятно да ги призове да помогнат за защитата на други съюзници”, пише още Греъм.