Украинските власти потвърдиха смъртта на двама пилоти на изтребители в неотдавнашен бой, включително един от най-опитните ветерани на ВВС, заместник-командир на 39-та тактическа авиационна бригада майор Станислав Романенко.

Бригадата разполага с най-боеспособните изтребители Су-27 в украинските ВВС, които към момента на разпадането на Съветския съюз през 1991 г. се смятаха за най-страшните в Европа, пише The Military Watch Magazine.

Противоречиви доклади показват, че три или два от останалите Су-27 на Украйна са били свалени през последната седмица на декември. За разлика от по-леките МиГ-29, доставяни с дузини в цяла Източна Европа, Су-27 не се използва в нито една западна страна, което води до невъзстановими загуби, пише "Фокус".

Заместник-командирът е награждаван два пъти с орден и медал през 2022 г. и е погребан в Житомир на 8 декември. През март 2022 г. над Житомир се разигра една от най-големите въздушни битки в руско-украинския конфликт.

По време на него бяха свалени четири украински Су-27 без загуби от руска страна. Смята се, че победата е постигната от руски изтребители Су-35 за превъзходство във въздуха. Те са подобрена версия на Су-27, а авиониката, оръжията и материалите за корпуса им са технологично около 25 години по-напред от оригинала.

От началото на конфликта украинските изтребители се сблъскаха със зашеметяващи технологични недостатъци поради пълното отсъствие на постсъветски класове изтребители. Ситуацията не се очаква да се промени, тъй като западните партньори на страната предлагат само също толкова остарели варианти на F-16, които се считат за много по-малко способни от Су-27.

Освен заместник-командира Романенко, Украйна потвърди смъртта на 23-годишния Владислав Залистовски, пилот на МиГ-29 от 114-та тактическа авиационна бригада. Предполага се, че неговият боен самолет е бил свален или в края на декември, или през първата седмица на януари.

След доставката на нови МиГ-29 на Украйна през октомври се съобщава, че нейният флот е претърпял сериозни загуби: само за десет дни на интензивни въздушни битки от 13 до 23 октомври руските сили свалиха 17 самолета.

На фона на нарастващите предупреждения както от местни, така и от западни източници за крайното изчерпване на украинския ракетен арсенал земя-въздух, въздушните сили на страната се изпращат на все по-рискови мисии, за да отблъснат ударите на руски дронове, за да облекчат напрежението върху изтощената си противовъздушна отбрана на земята.

Много анализатори смятат, че това е причината за значително увеличените загуби през последните месеци.

Съобщава се, че отслабването на наземната противовъздушна отбрана на украинските въоръжени сили също е позволило на руските изтребители да поемат по-големи рискове както при поразяване на наземни цели, така и при нанасяне на удари по останалите изтребители на Украйна.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук