The Telegraph: Украйна копира "Линия на Суровикин"
Новите укрепления са издигнати по ключови участъци от повече от 999 км дългия фронт, за да се спре руската офанзива
Ред след ред прясно изкопани окопи, бетонни драконови зъби и подземни командни центрове украсяват огромни пространства от украинската провинция, британският The Telegraph, цитиран от "Фокус".
Новите укрепления са издигнати по ключови участъци от повече от 999, 4 км дългия фронт, тъй като колебливата контраофанзива на Киев се превърна в нещо, което военните анализатори определиха като "активна отбрана".
В знак на промяна на позицията президентът на страната Володимир Зеленски в края на миналата година обяви, че Украйна "значително засилва" своите укрепления.
Отбранителната подготовка е засилена около донецките градове Лиман и Авдеевка, както и Купянск в съседната Харковска област.
Няма да се рискува, като беше наредено изграждането на укрепления и по границите на страната с Русия и Беларус, чак до границата със западния ѝ съюзник Полша.
Новите отбранителни съоръжения много наподобяват така наречената "Линия на Суровикин" - трислойната система от окопи, танкови капани и опорни пунктове, която Русия успешно използва, за да осуети контранастъплението на Украйна.
Минните полета, които измъчваха обучените в НАТО украински бригади от западни танкове и бронирани машини, бяха възпроизведени от Киев.
Но украинците са изправени пред затруднение.
Тяхната отбрана просто не може да бъде толкова твърда по фронтовата линия, колкото руските укрепления, които се простират от южна Запорожка област до източен Донецк - основният фокус на украинската офанзива.
Въпреки че по-силните укрепления ще забавят руските войски, ще намалят броя на украинските войници, необходими за отбрана, и ще доведат до по-малко жертви, те също така ще намалят амбицията на Киев да си върне окупираната територия.
Политически затруднения
"Проблемът за украинците е, че те не искат просто да останат статични", коментира Едуард Арнолд от изследователския център Royal United Services Institute. "Ако линиите останат статични и не се движат изобщо, това не е добре от политическа гледна точка."
Именно тук се появява концепцията за "активна отбрана" за украинските сили: поддържане на отбранителните линии, като същевременно се поддържат настъпателни действия с надеждата да се открият слаби места, които биха могли да доведат до срив в руските линии.
Именно подобна тактика доведе до изненадващата контраофанзива през септември 2022 г., при която Киев освободи от руски контрол обширни територии в Харковска област.
Следователно укрепленията ще стават все по-тежки, колкото по-навътре навлизате в контролираната от Украйна територия, като фронтовата линия може да остане гъвкава.
Напредналата отбрана е отличителна черта на украинската съпротива, която отказва да седне и да позволи на силите си да почиват на лаврите си.
Целта на Украйна за 2024 г. изглежда е да попълни изстрадалите си сили и да възстанови офанзивната си бойна мощ преди следващата година.
Поддържането на гъвкава отбранителна линия ще даде възможност на украинските войски да се обучават, но и ще гарантира готовност в случай на възникване на възможност за настъпление, смята Арнолд.
"Статичната отбрана рядко е добра идея за военните, тъй като тя по някакъв начин фиксира собствената ти способност за маневриране", допълва той.
Уменията и физическата подготовка на войниците могат лесно да се влошат, ако те седят в окопите твърде дълго, особено през студените зимни месеци в Украйна.
По-дълбоко в украинската територия се появяват резервни позиции, състоящи се от окопни мрежи и нови вкопани командни центрове.
Там, където украинците са заели по-статични отбранителни позиции, те са разположили серия от укрепления на разстояние по-малко от километър едно от друго.
"Всеки форт може да се защитава от всички посоки", смята Клеман Молин, съосновател на френския изследователски център Atum Mundi. "За да напреднете, трябва да превземете всички от тях."
Основна цел на настъплението
В Авдеевка, която в момента е основната настъпателна цел на руските сили, Украйна е позиционирала основната си отбранителна линия на около 16 км назад.
Тук Украйна използва редица естествени бариери от езера и реки.
По-нататък град Покровск, който Русия трябва да превземе, за да изпълни целта си да завладее цялата Донецка област, е защитен с двуслойна система от окопи, разположена около целия град. Той се намира на около 40 км от настоящата фронтова линия.
Най-тежката от новите отбранителни съоръжения може да бъде около Чернигов, северния регион, от който Русия беше прогонена в първите месеци на войната.
Според неотдавнашен доклад на информационна агенция Reuters Киев е укрепил отбранителните си позиции в северната част на страната с 63%.
Голяма инженерна техника е изкопала окопи и широки противотанкови ровове по протежение на цялата северна зона, която беше посоката на една от руските офанзиви за превземане на Киев.
Редици от драконови зъби, бетонни конструкции за блокиране на танкове и бронирани превозни средства, са покрити с намотки бодлива тел в тази зона.
Въпреки че не се очаква тази зона да се превърне в нов фронт, статичните защитни съоръжения означават, че Украйна може да разположи по-голямата част от силите си по-близо до мястото на действие.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
8 Коментара: