Много деца обичат зимата заради възможността да се забавляват на пързалките, да играят със снежни топки и да правят снежни човеци. Но такъв хипнотизиращ хрупкав бял сняг може да бъде много коварен за едно дете. Особено, ако е малко.

Лекарите, специалистът по инфекциозни болести д-р Маргарита Провоторова и педиатърът д-р Марина Хоконова, обясниха защо родителите трябва да са по-внимателни, когато играят с децата в сняг и какво в никакъв случай не трябва да им разрешават да правят.

Защо снегът е опасен за децата

Както обяснява д-р Маргарита Провоторова, водещ експерт в Центъра за молекулярна диагностика на Централния изследователски институт по епидемиология на Роспотребнадзор, снегът в града не е само замръзнали водни кристали. 

Снежните валежи могат да оставят на повърхността си цялата не толкова добра екология на града. Следователно любимото забавление на децата - яденето на малко сняг/снежинки от ръкавица - в никакъв случай не е най-безопасното действие.

В проучвания, насочени към подробно изследване на химичния състав на снега, в него са открити кадмий и стронций, въглищен прах, бензол и други частици от отработените газове. В зависимост от индустрията на региона снегът може да съдържа сулфати, формалдехид, пестициди и нитрати. Всичко това е подправено с частици от животински и птичи екскременти, както и с микроорганизми.

„През зимата, а и най-вече когато навън падне сняг, много родители излизат навън, за да играят с децата си. Те им се радват как ядат падащите снежинки, замерят се със снежни топки, пуснат сняг във вратлетата на децата, а понякога и ги бутат/хвърлят в снежните преспи.

Но нямате идея колко много опасности крият тези на пръв поглед безобидни неща.

Знаете ли що е то синдромът на „разклатеното бебе“. Е, рискувате това и още много здравословни опасности да застигнат децата ви, ако им позволявате определени неща през зимата“, казват лекарите.

Но какви опасности крие зимната игра за децата ще научите на jenata.blitz.bg