Д-р Катя Гогова разкри подробности за контрацептивите и сексуалната култура на българите
- Д-р Гогова, познават ли и ползват ли младите хора у нас съвременни контрацептивни методи?
- Няма интерес към контрацепцията. Когато в нашата болница обявихме информационна кампания за контрацепцията, кабинетът беше посетен само от две жени. За мъжете нямам наблюдения, но малко българки на всякаква възраст ползват контрацепция.
Най-често българките ползват спешната контрацепция. Това е висока доза хормон, който блокира овулацията и оплодената яйцеклетка не може да се имплантира. Има три продукта в аптеките с този хормон. При единия хапчето трябва да се изпива на петия ден, при втория - в някой от дните до петия след зачеването, и то две хапчета. Този вид контрацепция се ползва най-често от младите момичета при случаен полов акт. Проблемът е, че момичетата пият тези хапчета безразборно, а на опаковката изрично е написано, че хапчето се пие само един път месечно. В противен случай настъпват усложнения.
- Колко вида контрацепция има? Кои са съвременните методи?
- По-доброто решение са хормоналните таблетки, които се вземат всеки ден. Защото в организма се внася по-малко количество хормон, а не голямо количество в едно хапче, което е стрес за ендокринната система и за целия организъм.
Използват се също спирали, презервативи и прекъснат коитус. Това са най-честите методи на контрацепция.
По-рядко се изполва хирургичен метод - да се “завържат” маточните тръби или вазектомия, но това е необратимо и го правим при жизненоважни усложнения за жената, разбира се, с нейно съгласие. Преди години се поставяха спиралки в маточните тръби и те можеха в даден момент да се махнат, но този метод не навлезе в практиката. Могат да се поставят хормонални вътрематочни спирали, да се лепят пластири и много други методи.
- За много жени решението е крайно - аборт. Колко аборта се правят в България?
- България е на трето място в Източна Европа, след Русия и Украйна, по брой аборти във възрастта 15 - 19 години. Едва 20% от бременностите в страната са планирани за разлика от държавите в ЕС, където този процент е 60 - 70.
За 2016 г. специално в нашата болница имаме 2622 раждания, а абортите са 364. За 2015 г. общо обявените аборти в България са 27 782. Но при всички случаи те са много повече от тази цифра, защото има клиники, които не обявяват броя на извършените при тях аборти. За сравнение ражданията в България през 2015 г. са общо 65.950.
Ниска ли е сексуалната култура на българите, имат ли странични действия контрацептивите и какви са рисковете от абортите четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to
Последвайте ни
0 Коментара: