Добрата хигиена и правилното хранене пазят децата от летни вируси
Кой са най-честите летни вируси?
Най-разпространените вируси през лятото са стомашните, които са придружени с диария и/или повръщане. Много от родителите смятат, че по морските курорти „дебнат“ ротавируси, но д-р Милка Дикова обясни, че ротавирусът се появява най-често през есенните месеци и се различава от стомашния. По време на лятната почивка децата могат да станат жертва на инфекциозна диария, която се предизвиква от вируси и бактерии. Понякога вирусните диарии се съчетават с респираторни прояви, а техен източник са, както болните, така и лицата с асимптомни форми на инфекция. Не трябва да се забравя, че преболедувалите може да разпространяват вируса 2 седмици след като клиничните симптоми отшумят. Болестта може да дойде от общи прибори за хранене, пипане на заразени предмети и повърхности, прием на заразена храна или вода - питейна, от басейни, водоеми и други.
Много често децата стават жертва и на бактериални диарии, които се предизвикват основно от патогенни чревни микроорганизми като ешерихия коли, салмонели, шигели и др.
Съветът на специалиста
През цялата почивка майките трябва да следят състоянието на детето си и да спазват стриктно хигиената – миене на ръцете и лицето, както и да пазят малчуганите да не поглъщат вода от водните басейни. Храната също е много важна – трябва да се внимава каква е, да се следи за срока на годност и правилното ѝ съхранение. Препоръчително е да се избягват малките изкушения, които се продават из улиците на морските курорти.
По думите на д-р Дикова предразполагащите фактори за летните вируси са изкуственото хранене, лошите хигиенни навици, както и безконтролния прием на антибиотици.
Кога да потърсите лекар
Симптомите на летните вируси при децата са различни, а степента на влошаване на състоянието зависи от възрастта на детето. Колкото по-малко е то, толкова по-бързо трябва да се потърси лекар. Началото на заболяването може да бъде съпроводено с висока температура, повръщане, коремни болки и диария, които да доведат до различна степен на обезводняване. „Основното лечение е рехидратационното и зависи от степента на дехидратация. Използват се орални рехидратиращи разтвори, които съдържан глюкоза и електролити. Ако приемът на течности през устата е невъзможен, се налага спешно болнично лечение за провеждане на рехидратация. Лечението включва и приложение на антидиарийни средства и пробиотици“, обясни д-р Дикова. Педиатърът допълни, че при поява на летен стомашен вирус хранителният режим обикновено остава обичайния, но се избягват захари, а при малки бебета и деца, които все още пият мляко, се преминава към ниско или безлактозно мляко. По думите на д-р Дикова профилактиката се състои в добра лична хигиена на ръцете и хигиена на храненето на детето и семейството, както и избягване на места за обществено хранене.
Най-доброто решение е, при поява на зараза, по време на почивката, веднага да се потърси специалист. В аптечката за пътуване може да има температуропонижаващо средство, което се дава при температура над 38 градуса, както и свещички при повръщане, които се поставят, само в случай, че детето няма диария. А преди почивката всяка майка може да подготви организма на детето предварително за смяна на средата като му дава пробиотик.
Последвайте ни