Каква е връзката между предменструалния синдром (PMS) или твърде интензивните симптоми при менопауза, ниските нива на серотонин и съответно – лошото настроение, гладът за сладко и въглехидрати, изблиците на гняв и истерия...? В основата на всички тези състояния е естрогенът. Или по-точно – доминантният естроген.
„Танцът” на нашите хормони е като прецизно организирана хореография – ако само един хормон направи погрешна стъпка, това рефлектира и върху останалите. Най-често „погрешната стъпка” идва от страна на естрогена, когато нивата са по-високи от нормалното. Това състояние е известно като естрогенова доминантност и все по-често засяга жени от различни възрасти. Естрогенната доминантност води до дисбаланс и в синтеза на прогестерона, пролактина и лутеинизиращия хормон, и се отразява пагубно върху невротрансмитерите допамин и серотонин, които са важни за психическата стабилност, емоциите, настроението, чувството на удоволствие.

Каква е причината за високите нива на естроген?
Естрогенното господоство е често срещано и при двата пола. Това е тенденция, обусловена от редица фактори, включително неправилно хранене, прием на противозачатъчни хапчета, силно индустриализираната среда на живот и широко застъпената употреба на изделия от пластмаса, и др. Основният проблем идва от т. нар. ксеноестрогени - външни естрогени, досегът с които се случва посредством продуктите от бита, включително масова козметика, почистващи препарати, пластмаси (включително бутилките за минерална вода) и др. Огромна част от месото, плодовете и зеленчуците, които консумираме пък, са източник на пестициди, антибиотици и естрогеноподобни субстанции, които преминават свободно в човешкия организъм, и които нанасят унищожителния си удар върху хормоните.

Какви са последствията от естрогенната доминантност?
Когато ксеноестрогените се свържат с нашите естроген рецептори, тялото реагира по специфичен начин и така проблемите започват да ни връхлитат. Промени в настроението, повишен апетит, забавен метаболизъм, подуване на корема и спазми, главоболие, депресия, безплодие, дълъг и тежък менструален цикъл, кисти на яйчниците, миома...

Наднормено тегло и затлъстяване
Тези проблеми са силно застъпени в развитите общества. Но ако до преди време основна причина за появата им са били застойния начин на живот и неправилното хранене, то днес в голяма част от случаите се дължат на хормонален дисбаланс и конкретно – на високите нива на естрогена. Огромен процент от жените и мъжете, които се борят с теглото си имат повече естроген, за сметка на прогестерона. В повечето случаи обаче, те дори не предполагат защо не отслабват въпреки положените усилия. Механизмът на действие на естрогена тук е следния: повишените му нива насърчават задържане на телесните мазнини и течности. Естрогенът кара тялото да съхранява мазнините, вместо да ги използва за енергия. Но това не е всичко – мастните клетки от своя страна карат тялото да произвежда още повече естроген. И тъй като прогестеронът действа като естествен диуретик, а при хората, страдащи от естрогенно господство нивата му обикновено са ниски, те често страдат и от подут корем, подути ръце и крака, подпухване на лицето.

Женски проблеми
Естрогенната доминантност, в комбинация с недостиг на прогестерон, предизвиква колебания в менструалния цикъл на жената. Високите нива на естроген водят до честа менструация с обилно кървене, както и резки промени в цикъла. Кисти в гърдите или на яйчниците, рак на гърдата, подуване, болезненост и напрежение в гърдите, трудности със забременяването, акне... Всички те могат да бъдат тясно свързани с дисбаланса между естроген и прогестерон.

Промени в настроението
Има толкова много жени, които изобщо не предполагат на какво се дължи често повтарящия се емоционален спад и липсата на психическа стабилност. Те обикновено си го обясняват с наближаването на цикъла или с периода на менопауза. В по-лошия случай те започват да търсят помощ при психолог или психиатър. Проблемът съвсем се задълбочава, когато им бъдат предписани лекарства, които да облекчат депресията, тревожността или безсънието... Но в конкретния случай тези медикаменти по никакъв начин не въздействат на истинския причинител на техните състояния – а именно завишеният естроген.

Сексуални проблеми
Естроген и прогестерон са важни регулатори на либидото и сексуалната функция. Доминантният естроген води до намалено сексуално желание, вагинална сухота и повишен риск от вагинални инфекции.

Източник: tialoto.bg.

ТЕЗИ 9 ПРОДУКТА буквално ще изядат мазнините Ви !