“Революционното лечение, помогнало вече на стотици българи да се избавят от хепатит С, се прилага у нас от две години. Модерната безинтерферонова терапия дава отлични резултати. Успешно се лекуват около 90% от болните. Въпросът е да се диагностицират навреме. През 2016 г. от хепатит С са се лекували малко над 400 души - най-тежко болните. Равносметката за 2017 г. сочи, че лекуващите се са вече над 500, защото право на това имат всички заразени.

“Тихият убиец” - с това прозвище е известен вирусът на хепатит С, защото може да живее в организма ни десетки години, без нито един симптом. Атакува главно черния дроб, но се отличава със свойството да поразява и други органи. Може да засегне бъбреците, щитовидната жлеза, панкреаса или дори мозъчната кора, усложнявайки нелекото състояние на пациентите с други тежки диагнози”, обясни за в. “Доктор” известният хепатолог и гастроентеролог проф. д-р Красимир Антонов, началник на отделение “Диагностика, лечение и проследяване на болни с вирусни хепатити, порфирии и чернодробна патология при трансплантация” към болница “Св. Иван Рилски” в София.

- Проф. Антонов, срещнах ваша пациентка, заразена неизвестно как и кога с вирусен хепатит С, изживяла ужаса на заразата, на безрезултатното лечение, но получила шанс да влезе в пилотната програма за безинтерферонова терапия, с която за 3 месеца сте ликвидирали вируса, за което ви поздравявам. Могат ли болните българи с хепатит С все още да разчитат на тази революционна нова терапия?
- Разбира се, че могат да разчитат на новата терапия, която беше въведена от 1 март 2016 г. Определено това е революция в лечението на хепатитната С инфекция, защото постига излекуване до 100%, напълно изчистване на вируса. От 1 януари 2017 г. у нас можем да лекуваме пациенти с всички степени на чернодробни увреждания, нещо, което в миналото не можехме да правим заради ограничените ни финансови възможности. Колкото по-рано се открие заболяването, колкото по-рано започне терапията, ефектът е, че болестта бързо изчезва и че черният дроб напълно се възстановява. Скрининговите програми в това отношение са много важни, защото само така можем да ликвидираме хепатит С до 2030 г. от лицето на земята.
Позитивното, ако изобщо има нещо позитивно в тази болест, е, че по-трудно се предава - изключително и само по кръвен път. Изследвания в САЩ показват, че основната рискова група за разпространение на хепатит С са венозните наркомани заради употребата на общи спринцовки. 
Но в България статистиката показва друго. Основната част от болните - приблизително 100 000 души - са представители на възрастното население - над 40-50 години, при които заразяването е станало някога в миналото - преди 20-30 г., когато здравните услуги са били на друго ниво. Обикновено “виновна” е била някаква медицинска интервенция - кръвопреливане или операция, както и стоматологично лечение. При младите пациенти инфекцията действително се предава при употребата на наркотици, но те не са основният контингент от болни. 

- Колко хора годишно се диагностицират със заболяването? Колко са болните у нас?
- На практика у нас в клиничните центрове отиват хора, които многократно са лекувани по други методи и от други специалисти. Като бройка мога да кажа за нашия център, че годишно включваме в новата терапия за лечение на хепатит С около 200-300 души. Иначе мисля, че болните у нас надхвърлят 100 000 души. Над 90% от заболелите не знаят, че са инфектирани с хепатит С. И това е смисълът на скрининга - да ги открием и лекуваме

Освен черния дроб, кои други органи засяга хепатит С четете в най-полезния сайт Zdrave.to.