Майчиният глас е стимул за недоносените бебета
В него са анализирани 15 предишни проучвания върху бебета, родени 2000-2015 г. Те доказват, че независимо дали недоносеното бебе слуша гласа на майка си на живо или на запис, той се отразява благотворно на състоянието му. Говор или майчина песен стабилизират жизнените показатели и стимулират поведението му.
Предишни проучвания, публикувани в списание Science, доказаха, че майчиният глас стимулира развитието на детския мозък.
Преждевременно родените 2 пъти по-често от доносените бебета имат проблеми със слуха и с дешифриране смисъла на думите. Защото, когато бебето идва на бял свят преди термина, тези отдели на мозъка, които обработват звука, не са достатъчно добре развити. И, ако по-късно се създадат условия близки до тези в утробата – например да чува звука на майчиното сърце или нейния глас, това би стимулирало развитието и може да компенсира затрудненията му.
Бебето започва да чува още от утробата след 24-та гестационна седмица. Тогава невроните мигрират и създават връзки помежду си в тази част на кортекса, която отговаря за слуха. Щом кортексът започне да функционира, бебето чува нискочестотни звуци. Такива са биенето на сърцето на майката, мелодии и ритми, както и гласът ѝ. Докато звуци с висока честота, които идват отвън, извън тялото на майката, се игнорират.
Според учените това въведение в света на звуците и ритмите е особено важно за развитие на говора и е ключ към ранно усвояване на говорни умения, когато бебето се роди преди срока. Лекарите насърчават майките на преждевременно родените, да общуват с тях, още докато са в кувиоза, защото това ще ускори развитието им.
Последвайте ни
0 Коментара: