Ако си повярвате, че сте спали по-добре, отколкото всъщност сте, е достатъчно за да се подобри когнитивният капацитет на следващия ден, откри ново изследване, пише obekti.bg, позовавайки се на Psy Blog.

Учените са разпределили 164 участници в две групи.

И на двете групи е била изнесена лекция за това, колко е важно качеството на съня и какви са опасностите от липсата на сън.

Също така им е било казано, че средното количество на Бързо Движение на Очите (Rapid Eye Movement, REM),  което хората получават всяка нощ, е 20%.

И това е интересно: Защо харесваме бързото хранене? - четете още полезни новини на zdrave.to

След това тяхната “мозъчна честота” е била измерена и са им били показани формули и таблици. Всички измервания и разпечатани данни са били фалшиви.

Въпреки това:

На едната група е било казано, че са получили ”над средното” качество на съня, като са прекарали във фаза на REM около 28.7% от време на съня.

На другата група е било казано, че са получили “под средното” качество на съня, като са прекарали само 16,7% от времето на съня в REM фаза.

Тези цифри не са имали никаква връзка с каквато и да е липса на сън или REM фаза на съня и са били просто измислени, за да убедят участниците, че едната група е спала по-добре от другата.

След това на двете групи са били дадени разширени когнитивни тестове.

Тези, на които е било казано, че са спали по-добре, са дали значително по-добри резултати на тестовете в сравнение с тези, на които е било казано, че са спали по-зле.