Достигнали сме пика на грипа. Има стациониране на болните. Те са около 121 000 през седмицата. Първата седмица бяха около 40 000, а в предпоследната около 139 000. Другата седмица ще можем да кажем, дали има отмиране на епидемията. Това каза в ефира на БНТ директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
Не сме достигнали 400 000 болни. Ако достигнем тази бройка, то се смята, че около 1.5 милиона са придобили имунитет. Гледаме броят на непотърсилите медицинска помощ да бъдат отчитани. Много ученици търсят бележки по време на класните. Системата за събиране на данни гледа да изглади тези „грешки“, каза още Кантарджиев.

И това е интересно! 7 категорични симптома, че настинката ви е преминала в пневмония. Четете още интересни новини и полезни съвети на най-полезния здравен сайт Zdrave.to. 
 
В Националната референта лаборатория на центъра за епидемии за последния месец са постъпили 772 материала за изследване. Това "удоволствие" обаче струва около 80 000. Затова Кантарджиев призова колегите от РЗИ-тата да попълват добре протоколите, за да може да се придобиват важни данни – да се види грипните вируси, какво точно предизвикват. „Забранил съм да се получават материали „общо грип“. А е важно да знаем дали засяга мозъка или дихателната система, за да подготвим здравната система", поясни той.

Що се отнася до доминиращата група, професорът каза, че 84% от грипа е група Б на „Ямагата“. „Пак се различихме от света . В Европа грипът Ямагата е по равно между група А и група Б.  А при нас 80 % от случаите е само Б. Това е изненада. През изминалите години бройката между групите е била равна. До година ще се окаже, че голяма част от населението има антитела за група Б, но няма да има за А и ние пак ще призоваваме за ваксиниране. Тази година ваксините си свършиха работа и няма да бъдем критикувани. Слава Богу ваксината съвпадна. За разлика в Америка, където ваксините не бяха уцелени", каза Кантарджиев.

Що се отнася до възможността за нова вълна на грипната епидемия, Кантарджиев каза, че „винаги има риск“. „В Европа е имало два пика. Това е възможно поради развитието на грипната епидемия. Засега е сигурно, че случаите намаляват, но все още има циркулация, затова мерките трябва да бъдат продължени“, поясни той.