Тази година вирусният апокалипсис не се сбъдна. Инфекцията са малко по-малко на брой, отколкото миналата. Случаите на бактериални и други инфекции са повече в големите градове, отколкото на морето. Това съобщи проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Специалистът посъветва в периода на високите температури да мием често ръцете си, за да се предпазим от инфекции.   

„Има ли разтройство през лятото, това е бактериална инфекция. Тя може да бъде предизвикана от инфекции, свързани с храни, водни инфекции и най-често инфекции, предизвикани от мръсните ръце. Когато това ни се случи по време на почивка, трябва да нормализираме бактериалната флора с пробиотици. Ако случаят е тежък, търсенето на медицинска помощ е много важен. Бактериалните инфекции не се лекуват с антибиотици, но при тежки случаи се дават”, каза той пред bTV.

Проф. Кантарджиев подчерта, че мръсната морска вода увеличава риска от бактериална инфекция. „Човек трябва да избягва места, които не са сигурни и не са проверявани от РЗИ. Където къпането е разрешено, няма риск от бактериална инфекция.

И това е интересно - Летни болести - как да се предпазите от тях - още по темата четете на най-добрия здравен сайт zdrave.to

„Съветвам всички да взимат душ след къпане в басейн или морето, за дамите и децата – задължително смяна на банския”.
 
„Цяло геройство е да върнеш детето здраво от курорт. Майките задължително да купуват антибактериални кърпички с дезифенктант, а не със спирт, защото спиртът не действа на ентеровирусните инфекции. Последните  не предизвикват диария, а повишаване на температурата, отпадналост, болка в ставите", каза още той.