Щитовидната жлеза  не може да функционира правилно без йод. Този микроелемент организмът ни не е в състояние сам да го произвежда, а е необходимо да се внася чрез храната или водата, богата на йод. 
Когато щитовидната жлеза дълго време няма достатъчно количество йод, този дефицит се компенсира с увеличаване на собствената тъкан, поради което се стига до увеличаване размерите на щитовидната жлеза.

По данни на Световната здравна организация, почти 70 процента от световното население страда от дефицит на йод. 
Въпреки че в много страни кухненската сол јодира, се счита, че с хранене дневно се внасят само 80 мг от този минерал, а препоръката е минимално 150 мг на ден.

И това е интересно - Д-р Игор Кназкин: Лук цери щитовидната жлеза - още четете на най-добрия здравен сайт zdrave.to

Йодът се използва предимно в превенцията на понижена функция на щитовидната жлеза , но често се прилага и като съставка на сироп за отхрачването на секретите от бронхите, за предотвратяване на развитието на фиброцистичните промени в гърдите, в случай на вагинит ... При появата на наднормена функция на тиоридата се използва т. н. радиоактивен йод.

Въпреки това, би трябвало да се отбележи, че и твърде много йод, както и твърде малко, нарушават здравето. Затова, допълнителният прием на йод не се препоръчва на тези, които живеят в райони, в които земята и храните съдържат достатъчно количества от този минерал.

Внезапното вземане на големи количества йод може да доведе до смущения в производството на хормоните на тироидата при хората, които имат нормална функция на този орган.

Продукти, богати на йод са млякото и млечните продукти, боровинката, ягодите, малините, бананите, картофите и бобовите култури, уточняват от zajenata.bg.