Специалист от Александровска болница бие тревога! Обяви най-честата грешка, която родителите правят със здравето на децата си
Не давайте на здрави малчугани добавки и медикаменти за подсилване на имунитета, съветва д-р Валери Исаев
И това е интересно - Д-р Камелия Бачовска: Желязо дефицитната анемия е най-често срещаната болест на кръвта при децата - още по темата четете на най-добрия здравен сайт zdrave.to
"Имунитетът е изключително сложен механизъм на човешкия организъм за приспособяване към околната среда и справяне с всякакви външни фактори, така че, нека го оставим и да му "помагаме" само когато има реален дефект в този имунитет, както е при вродените или придобити имунни дефицити", обяснява пулмологът.
Според него аптеките у нас са "наводнени" от подобен тип медикаменти. "Казвам често и на майките: за съжаление, режимът на регистриране на хранителните добавки е твърде либерален и ако не може да се отговори на въпроса дали помагат, по-важно е да се отговори на въпроса дали са безвредни, което, за съжаление, не се изисква от тях", казва лекарят.
На въпрос дали можем да откроим симптоми като по-опасни, той отговори: "Опасни симптоми няма, има симптоми на опасни състояния, на тревожни състояния, на сериозни заболявания. Не бих искал да ги посочвам, те са доста специфични. Нека оставим лекарите да ги познават, а когато има нужда, разбира се, и родителите трябва да бъдат информирани. Това се отнася особено за малките деца, за бебетата, при които някои симптоми като затруднено, учестено дишане, отказ от храна, намалена двигателна активност, трудно будене за хранене са тревожни, те са симптоми на едно по-сериозно заболяване. Бих казал, че ограничаването на двигателната активност, спирането на едно дете да играе може да се каже, че може да бъде нареден измежду тези тревожни симптоми, защото децата са изключително енергични, динамични, в тяхната природа е да се движат и да играят и едно по каквато и да е причина ограничаване на това активно движение може да бъде симптом на сериозно заболяване."
Последвайте ни
0 Коментара: