Специалисти направиха уникална операция на младеж, остраниха сачма от окото му (СНИМКИ)
След първата операция офталмолозите следят непрекъснато състоянието на пациента, за да могат в точния момент, когато окото се е успокоило, да насрочат втора операция за отстраняване на травматичната катаракта, разказа проф. Сивкова. Тя уточни, че периодът между двете операции при всеки пациент е различен. В настоящия случай само една седмица дели първата от втората операция.
При втората операция, водена от проф. д-р Нели Сивкова, е изчистена и отстранена собствената помътнена леща на пациента – т.нар. травматична катаракта. Част от фрагментите на лещата са потънали в стъкловидното тяло, поради тази причина то също е оперативно напълно отстранено. Имало е и множество кръвоизливи, а самото чуждо тяло се е капсулирало в кухината на стъкловидното тяло и е вкарало със себе си бактерии, недостъпни за антибиотиците.
Забивайки се в ретината, сачмата я разкъсва на няколко места и спира на 3 мм от зрителния нерв. Екстракцията е извършена със специален пинсет, като се е наложило да бъде разгърната разкъсаната и отлепена ретина. Кухината на стъкловидното тяло е запълнена с тежко силиконово масло, за да се притисне разкъсана ретина. В края на операцията е използван ендолазер.
Прогноза за частичното възстановяване на зрението на дясното око ще може да се даде едва след няколко месеца, когато с нова операция ще се отстрани силиконовото масло. Очакванията на проф. Сивкова и екипа й са 16-годишният младеж да може да вижда спокойно най-горния ред от зрителната таблица – буквите и знаците там са с най-едър шрифт. Лявото око на момчето не е било засегнато при индицента.
Операцията е високоспециализирана и е обект на най-трудната очна хирургия – витреоретиналната, която обхваща задния очен сегмент, т.е. най-труднодостъпните области на окото: стъкловидното тяло и ретината (самата ретина е структура с устройство на мозък).
Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Свети Георги“ е водеща в областта на очната хирургия като цяло, също така е и школа за обучение на бъдещите очни хирурзи. Ежегодно проф. д-р Нели Сивкова и екипът й организират витреоретинален симпозиум с „хирургия на живо”. В периода 3 – 17 февруари 2017г. в Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Свети Георги“ ще се проведе обучение за специализанти с високотехнологичен витреоретинален симулатор – апарат, който ще симулира проблеми в задния очен сегмент на окото: отлепване на ретина, кръвоизлив в стъкловидното тяло, дупка на макулата и др.
Последвайте ни
0 Коментара: