Д-р Жан Читалов е главен асистент в урологичната клиника в Университетска болница “Св. Георги” в Пловдив. Завършил е Медицинския университет под тепетата. Кариерата му започва като хирург в Ардино. Там взема участие в нашумялата операция за смяна на пола на Адриана, която д-р Калоян Персенски направи първи у нас.

Има специализации по ендоурология и екстракорпорална литотрипсия (разбиване на камъни в бъбреците без операция) в Бурса, Турция, и във Военномедицинска академия при доц. Илия Салтиров.
На 28 юни тази година д-р Читалов отново беше отличен с приза “Лекарите, на които вярваме”.

- Д-р Читалов, в месеца, посветен на мъжкото здраве - ноември, да поговорим за най-сериозното заболяване, застрашаващо живота на мъжете - рака на простата. Увеличили ли са се през последните години случаите с карцином на простатната жлеза?
- Карциномът на простатната жлеза е на едно от първите места по смъртност при мъжете.

- Защо заема това непрестижно, първо място? Какви са, според вас, причините?
- Не е много ясна причината, но е известно, че напредналите в технологично отношение нации, където хората работят повече седнали, заболяването е с по-висока честота.

- Има ли роля и наследственият фактор?
- Както при всички ракови заболявания, така и при карцинома на простатната жлеза е известно, че при пациенти, в чиито семейства има случаи на онкологично заболяване, трябва да бъдат наблюдавани по-внимателно. Преди около петнадесет години стана известен един белтък в кръвта, наречен простато-специфичен антиген. Той е с повишени стойности при хора, които имат това заболяване. И след много проучвания, първо в САЩ и след това и в цял свят, се реши този маркер да бъде използван като скринингово изследване.

- Какво означава в този случай скринингово изследване?
- Скринингово изследване означава, че без да имат някакви оплаквания, мъжете след 50 години веднъж годишно трябва да си изследват ПСА. И при наличие на високи стойности над нормата - за горна граница е приета 4 ng/ml, пациентът задължително трябва да посети уролога си, за да се извърши съответната консултация.

Каква е целта на скрининга и цялото интервю четете в най-полезния здравен сайт Zdrave.to.