Проучване на най-разпространените марки хранителни добавки в България показва, че посоченото на етикетите не отговаря на действителното съдържание по отношение на протеини, въглехидрати и омега мастни киселини, заяви фитнес инструкторът Костадин Зашев в ефира на bTV, цитиран от "Марица". В 15 % от визираните продукти има анаболни съставки, които не се афишират.
Зашев открои два проблема, по-важният от които е липсата на достатъчно ефективна регулация. Според него хранителните добавки у нас се регламентират като храни и така производството им не подлежи на стандартите, задължителни при лекарствата. Те се смятат за безопасни и не се изисква доказателство за обратното. „Това трябва да се промени, защото е доказано в световен мащаб, че големи производители се провалят в качеството на своите продукти. Проучване от преди няколко години на хранителните добавки в 13 държави в Европа и Северна Америка показа, че в 15 % от тях има съдържание на анаболни стероиди, без да бъдат обявени на етикета“, привежда пример Зашев. 

И това е интересно - Заек, мечка или лисица сте във фитнес залата? - четете в най-добрия сайт у нас www.zdrave.to.

Другият проблем е, че някои от добавките нямат действието, за което са предназначени. Фитнес инструкторът дава пример с фет бърнъри, които не спомагат за сваляне на мазнини, нямат никакво действие върху организма. 

„Голям проблем е приемането на съмнителни по произход продукти, но по-голям проблем е храненето, което няма нищо общо с това преди 50 години. Консумираме храни и напитки, които затормозяват нашето тяло. Ползването на хранителни добавки причиняват здравословни проблеми, най-често сърдечни“, казва специализиралият в спортната медицина лекар д-р Михаил Илиев. Той обръща внимание на факта, че някои от хранителните добавки са с неясен произход и се продават на всякакви места. Лекарят препоръчва потребителите да се доверяват  само на лекарските препоръки и да пазаруват от аптечната мрежа.