Европейската имунизационна седмица е отбелязана за пръв път през 2005 г. От тогава досега всяка последна седмица на месец април тя обединява местните офиси и партньори на Световната здравна организация, здравни министерства, професионални и родителски организации, местни здравни заведения и др.

Целта е чрез повишаване на осведомеността за важността на имунизациите като индивидуално право и споделена отговорност Европа да се утвърди като регион, свободен от ваксинопредотвратими заболявания. Във фокуса на инициативата тази година беше да се обърне специално внимание как действат ваксините за защита на отделния човек и общността.

„Всяка година в света се регистрират повече от 10 милиона смъртни случая при деца под 5-годишна възраст. Голяма част от тях са вследствие на заболявания, за които съществуват действащи ваксини. Имунизациите срещу дифтерия, морбили, тетанус и коклюш спасяват човешки животи и до голяма степен здравето на децата зависи от ангажираността на родителите. Важно е да се знае, че липсата на тежки заразни заболявания се дължи именно на засилено прилаганата имунопрофилактика. Следването на Националния имунизационен календар е от основно значение за поддържане на добро имунизационно покритие при ваксинопредотвратимите заболявания“, за пореден път обясни главният здравен инспектор на държавата ни д-р Ангел Кунчев.

Провежданата у нас ваксинопрофилактика е в основата на успешното осъществяване на контрола на предотвратимите заразни болести. 

Съвременният имунизационeн календар в България включва задължителни имунизации в детската възраст срещу 11 заразни болести.

Кои са те и още за ваксините четете в най-полезния сайт Zdrave.to.