Европейският орган за контрол на лекарствата заяви, че случаите на Covid-19 и смъртността намаляват, но предупреди, че пандемията "все още продължава", като призова страните да въведат подсилващи програми преди зимата, предават АФП и БНР.

„Данните, събрани през последните няколко седмици, показаха, че е намалял общият брой на случаите и смъртните случаи, причинени от Covid-19 в Европа", заяви ръководителят на стратегията за ваксините на агенцията на ЕС Марко Кавалери.

"С наближаването на есента обаче трябва да се подготвим за нова вълна от инфекции в съответствие с тенденцията, която вирусът показва през последните две години", каза Кавалери, говорейки на пресконференция на Европейската агенция по лекарствата.

ЕМА не предостави точни данни.

Президентът на САЩ Джо Байдън в интервю, излъчено от CBS в неделя, заяви, че пандемията в САЩ е приключила.

"Пандемията приключи. Все още имаме проблем с Covid. Все още работим по него..., но пандемията приключи", каза Байдън в предаването "60 минути" на CBS.

Базираната в Амстердам Европейска агенция по лекарствата обаче заяви, че все още счита пандемията за продължаваща на континента.

"Това, което е ясно за мен и което трябва да е много ясно от презентацията на д-р Кавалери, е, че ние в Европа все още смятаме пандемията за продължаваща", заяви главният медицински директор на ЕАЛ Стефан Тирструп пред журналисти по време на онлайн срещата.

"Важно е държавите членки да подготвят въвеждането на ваксини и особено на адаптивни ваксини, за да се предотврати по-нататъшното разпространение на това заболяване в Европа", каза той.

Миналата седмица ЕАЛ одобри първата ваксина - адаптивна версия на Comirnaty на Pfizer/BioNTech - специално насочена към силно инфекциозните типове BA.4 и BA.5 на Омикрон на коронавируса. Ваксината е насочена и срещу "оригиналния щам на SARS-CoV-2" и се появява 11 дни, след като органът за контрол на лекарствата одобри ваксини на Pfizer и Moderna срещу варианта BA.1.

В някои страни като Португалия и Дания тези ваксини вече бяха въведени, особено за възрастните хора, но в други европейски страни хората проявиха съпротива към идеята да си поставят поредната инжекция срещу коронавирус.

"Видяхме анкети в Нидерландия и Унгария, които сочат голяма степен на колебание сред населението за провеждането на тези подсилващи ваксини", каза Тирструп.

"Намирам това за много тревожно".

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук