Акад. Трайков: 10% от пациентите имат антитела в мозъчната течност
Трябва да свикнем, че вирусът ще е сред нас много време, но да се надяваме, че чрез ваксинация ще бъде в по-ниския диапазон на границата
"Никога не сме твърдели, че той е абсолютно защитен, защото една инфекция няма как да влезе в тялото без да засегне именно мозъка. Малък е процентът от оплакванията, които се дължат на засягане на нервната клетка", поясни той.
"Мозъкът е една ценна материя и има една преграда повече от това, което имат останалите органи. Не всичко, което плува из кръвта стига до мозъка. Има антитела в мозъчната течност, но при много малък брой пациенти - между 5 и 10%", заяви специалистът.
По думите му, при малък брой пациенти неврологичната симптоматика се дължи на директното засягане на мозъка.
Академик Трайков отбеляза, че загубата на вкуса и мириса били от първите таргети за наличието на коронавирус, като има пациенти, които нямат никакви други симптоми освен загубата на обонянието. Тези пациенти задължителнo трябва да се тестват за COVID-19.
Според академика, локдаунът и мерките ни спасяват не от вируса, а от пикове, които са изпитание за здравната система.
"Ние трябва да свикнем с вируса и да се нагласим психически с него. Трябва да свикнем, че той ще е тук, сред нас много време, но да се надяваме, че чрез ваксинация ще бъде в по-ниския диапазон на границата", категоричен бе той.
По думите му, маските са категорично един от начините за ограничаване на пиковете на коронавирус. "Още има много да учим за вируса", посочи той.
Последвайте ни
0 Коментара: