От началото на август Българската болнична асоциация заедно със свои партньорски организации работи за ускоряване процеса на ваксинация у нас. А от 12 август и всички болнични заведения на Аджибадем Сити Клиник се включиха в информационна кампания за насърчаване на ваксинациите сред пациентите „Ваксинирах се, защото ме е грижа“. Мениджърите на болниците застават зад позицията, че с наближаването на четвърта вълна на COVID-19 в България е необходимо активно участие на цялото общество, за да се осъзнае необходимостта от масово ваксиниране. В подкрепа на кампанията лечебните заведения от Аджибадем Сити Клиник раздават значки и стикери на своите пациенти с надпис „Ваксинирах се, защото ме е грижа“. Целта е да се насърчат гражданите да демонстрират ангажираност и да дават пример на своите близки да са отговорни към своето и към здравето на другите.
Ето какво заяви по този повод Андрей Марков – управител на Аджибадем Сити Клиник Сърдечно-съдов център и заместник-председател на Българската болнична асоциация.

 
-Г-н Марков, какво Ви провокира да стартирате кампанията „Ваксинирах се, защото ме е грижа“ в болничните заведения на Аджибадем Сити Клиник?
- Ние като общество имаме нужда от кампании като нашата, иначе сме обречени на тежки проблеми.

Ние сме инициатори на кампанията „Ваксинирах се, защото ме е грижа“, за да обърнем внимание на цялото общество, че всеки от нас трябва да се ваксинира. Защото ни е грижа за хората и за нас самите. Разтревожени сме от безхаберното отношение към противоепидемичните мерки.

Където и да отидете на обществени места, където се събират много хора, не се спазват правилата. Заведох моите внуци на картинг в столичен мол, а вътре хората ходят без маски.

Попитах служителките защо го допускат, а те ми отговориха: „Написано е да бъдат с маски, хората да го спазват, ние не можем да ги принудим“. Нямаме усещане, че тези, които управляват, изискват спазването на дисциплината.

-Как ще коментирате деликатния въпрос за задължителното ваксиниране?
-Това е въпрос на личен избор. Не можем да сложим пистолет на челото на човека и да му кажем: „Ваксинирай се“. Но можем да предприемем мерки, както се прави в цяла Европа в момента.

Там, за да влезеш в заведение и да изпиеш едно кафе, трябва да покажеш, че си ваксиниран. А ние се мотаем и разсъждаваме трябва ли, или не трябва. Междувременно на обществени места се създават условия за разпространение на заразата.

В София на някои публични места хората все пак носят маски, но в което и заведение да влезете на морето, никой не носи маски. Позицията на ресторантьорите е глупава. Те ще си изгубят бизнеса, защото не се стараят да си го запазят. Не че някой иска да ги наказва или да им създава проблеми.

Те просто трябва да изискват от клиентите си да имат сертификати за ваксиниране, да са с маска и да спазват дистанция. Но ресторантьорите не го правят.

-Какво може да ни се случи като общество, ако не вземем мерки навреме?
-Големият проблем на държавата е настъпването на инфекцията, която убива хора, която изисква огромен финансов ресурс, защото разходите на болниците са гигантски.

Българската икономика не може да посрещне тези разходи, защото не произвеждаме, а и няма да произвеждаме, защото ще боледуваме и умираме, и така порочният кръг се затваря.

Ето защо няма да се справим с проблема без кампании за ваксиниране и без личното участие и ангажимент на всички организации, които работят с хора, които са публични. Трябва да сме абсолютно стриктни в спазването на изискванията.

Помните, че имаше полицейски час в Гърция, във Франция и в много други европейски страни. След този час полицията глобяваше, не позволяваше да се разхождат хора навън.

Явно такива строги мерки трябва да ни се наложат, за да разберем. Когато трябваше, тези мерки не ни бяха наложени заради игрите на политиците с различни групи.

Но както сме тръгнали, ще стигнем рано или късно и до пълно затваряне, до полицейски час. А още по-лошата новина е, че много хора няма да го доживеят. Човечеството е оцеляло благодарение на ваксините, нямаме време да чакаме. Трябва сега и веднага да бъдем активни, за да можем да ограничим последствията от пандемията.

Мара КАЛЧЕВА