Южноафриканският щам достигна до Гърция, а по-рано главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев заяви: "Аз се притеснявам повече от южноафриканския щам на коронавируса, отколкото от британския.

Той е по-неприятен, тъй като предизвиква по-тежко заболяване, има по-голяма смъртност и при него намалява средната възраст на смъртността". Как живеят хората в Южна Африка? 

"Коронавирусът промени държавата и никога няма да е същото, защото не познаха вируси така. За Ковид-19 беше много неизвестно, както и по цял свят. Направиха се изследвания, които накараха цяла Южна Африка да бъде затворена", каза Антония Биолчева в ефира на "България сутрин".

Тя е българка, която живее от 30 години съм в Кейптаун. Сподели, че карантината им е била 3 месеца.

"Беше абсолютно забранено да се излиза. По един час разрешаваха до магазина или разходка, смъртността беше огромна. Говори се, че засега са само 40 хиляди починали, но и казват, че около 120 хиляди са неофициални. От 29 декември отново сме в карантина. Има вечерен час, всичко се затваря след 20:00 ч. Много ресторанти затвориха заради икономически причини", добави Биолчева за Bulgaria ON AIR.

Българката подчерта, че алкохолът също е забранен.

"В първата карантина нямахме алкохол, цигари. А аргументът за алкохола е, че по този начин се освобождават места в болниците за заразените от коронавирус. За цигарите казаха, че Ковид-19 е в дихателните пътища, а те причиняват дихателни проблеми", коментира още Антония Биолчева.

По думите ѝ единственото, което дава резултат, са маските, карантината и дистанцията.

"На погребение обикновено се събират по 400-500 човека, а сега са ограничени до 50 човека. Ограничени са и религиозните събирания. Затвориха плажовете. Повечето от хората не спазват мерките. Казват, че налагат глоби, но досега не съм видяла да е наложена такава", добави тя и коментира и южноафриканския щам на Ковид-19.

"Имаше паника сред хората, но много от тях в момента предпочитат да не обръщат внимание на коронавируса и здравето. Говори се за този щам и също така, че много повече млади хора са засегнати. Говори си, че и симптомите, които се знаеха миналата година, вече не са тези. Но за момента няма голяма информация. Всичко се е концентрирало върху ваксините", посочи Биолчева.