В България ще има големи количества бракувани ваксини. Това каза зам.-председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Николай Брънзалов пред БНТ.

„Темпът на ваксинация на практика е замрял. Причините са много, но това е факт, който не говори добре за това какво ще се случи при една следваща вълна.

Дано да ни подмине леко. Няма вече проблеми с логистиката и всеки, който пожелае, може за минути да намери вариант да се ваксинира и да се защити. Всички медицински специалисти са готови да го направят“, посочи Брънзалов. 

„След като говорим за стимули, най-големият стимул е човек да разбере, че трябва да се ваксинира.

Сега бяхме в предизборна кампания, но никой политик не каза, че е добре този народ да се ваксинира, за да бъде по-здрав. Кампанията трябва да бъде по някакъв вид агитационна и медиите също можеха да се включат активно.

Относно логистиката на ваксината, за мен обяснението е, че една фирма доста ваксини успя да реализира на пазара, но тя произвежда още 6 дози в един флакон.

Относно логистиката нещата могат да се ускорят, ако въпросната фирма и всички фирми започнат да произвеждат еднодозови ваксини, които да можем да съхраняваме в хладилници от 2 до 8 градуса за около един месец.

Лекарят е силен и убеждава, когато пациентът му е в кабинета. Когато имаме флаконче, за което е нужно да събереш 6 пациенти, е по-трудно“, заяви Брънзалов. 

„До този момент ние можем да се похвалим, че много малко ваксини все още хвърляме. Успяваме да се справяме много добре все още с тези ваксини, които са заявени от нас.

Хвърлянето на ваксини не говори добре за планирането на доставки на ваксините, както и за това да се види техният срок на годност, след като са планирани. Ако всяка ваксина е отделно, ще има повече желаещи да се ваксинират.

Тези причини доведоха до това, че в България ще има големи количества бракувани ваксини“, допълни той.

„Да има ли вход за ваксинирани би било тежко политическо решение и едва ли ще се случи в условията на демокрация.

Много европейски страни, където не можем да кажем, че има липса на демокрация, въвеждат задължителна ваксинация особено в някои браншове.

Не бих казал, че в България това се налага на този етап, но според мен животът ще го наложи, особено за професии, свързани с контакт с много други хора. Те задължително трябва да бъдат ваксинирани, но не със закон или натиск“, заяви той.

„След като държавата може да си позволява ваучери като стимули, всяка една мярка, която ще доведе до ускоряване на процеса на ваксинация, аз ще я харесам и одобря. Има и много непопулярни методи като томболи, но това не може да доведе до рязък скок на този процес.

Предполагам, че трябва да мине време. Ние сега можем да се похвалим с перфектна статистика на заболяемостта, а и се правят много тестове.

Тръгнахме оттам, че не знаехме какво е PCR тест, нямаше и маски. Вече тези неща са вкарани в нормални коловози, но го докарахме отново до положение, в което хората трябва да разберат“, посочи Брънзалов. 

По темата за новия план на Министерството на здравеопазването за действие при нова върна, Брънзалов посочи: „Планът ще бъде следван, защото е изграден въз основа на опита с развитието на епидемичния процес в България.

Преди не знаехме какво се случва при такава заболеваемост, как да реагират лечебните заведение и до каква степен здравната система ще издържи. Тя издържа и се държа много добре. Това е един синтез какво се случва при определен вид заболеваемост“.

„Не трябва да търсим минуси, нека да се учим от плюсовете, а не да ровим за минуси. Новият план е изграден въз основа на опита от преди това.

Трябва да се има предвид и нещата как стават по региони. Епидемичният процес е огнище на зараза, преносители и гостоприемник, готов да се разболее. Да си представим какво можеше да се случи, ако нямаше такива мерки“, допълни той.