Това не явяване в лекарските кабинети на хронично болните в следващите години ще доведе до големи проблеми. Това заяви д-р Николай Брънзалов - зам.-председател на Лекарския съюз, в ефира на БНТ.

По думите му изписването на електронната рецепта трябва да е след преглед при лекар в кабинет и това трябва да се знае. „Нека пациентите не звънят от аптеките“, призова той.

По думите му прегледът по телефон се касае само за хората, които са под карантина, заради пандемията.

„На нас ни звънят по телефоните с въпроси, които могат да се намерят на много други места. Тази практика да стоят телефоните на лекарите по вратите на лекарските кабинети е причината личните лекари от 7000 да станат 3600“, обясни той.

„Прегледът няма да бъде електронен, а ще бъде електронно регистриран. След това всеки с разрешен достъп ще може да го ползва в бъдеще.

Самият пациент ще решава за колко време ще даде достъп до прегледа си. Искам да подчертая, че прегледът не е електронен, а само електронно регистриран“, каза още той.

„Имаме общопрактикуващ лекар на 91 години, средната възраст при тях е 58“, посочи зам.-шефът на лекарския съюз.

„На нас ни звънят по телефоните по 24 часа в денонощието. Това е резултат от една глупава наредба.

Това е една от причините желаещите да стават лични лекари намаляват”, категоричен беше д-р Брънзалов.

По думите му ни чака сериозен проблем, заради липсата на кадри - все по-малко завършващи медици желаят да станат общопрактикуващи лекари.

Д-р Брънзалов се обяви и срещу наредбата на зам.-здравния министър Георги Йорданов личните лекари да изпращат отчет какви ваксини има при тях, колко от тях са поставени, колко са в срок и колко са бракувани. По думите му това е излишна административна тежест, която затрупва с документи и лекарите, и сестрите.

Да ме извинява моят градски Жоро Йорданов, но аз тази заповед няма да я изпълня. Не знам защо е тя. Щото не знае лявата ръка какво прави дясната“, ядоса се д-р Брънзалов.

По думите му лекарите вече искат дигитализацията да се вкара в здравеопазването.

„Вече няколко месеца сме с нова власт. Ново правителство, търпеливи сме всички, но трябва да се промени наредбата, за да се вкара дигитализацията в здравеопазването“, посочи той.

По думите му пандемията отива към своя край, а и Омикрон протича доста по-леко.