Д-р Симидчиев обясни защо на Запад спазват строги мерки, но заразените с К-19 се множат
Разчита се на общественото мнение за въвеждане или не на някои мерки, заяви пулмологът
„В момента до голяма степен имам усещането, че се разчита на общественото мнение, за да се въвеждат или да не се въвеждат някои мерки, а това е медицински проблем, който изисква медицински решения.“
Александър Симидчиев подчерта, че са необходими ясни правила за триаж на пациентите - „по спешност, по възраст, по пол, по най-различни критерии", за да може да бъдат отбременени медиците на предния фронт.
„Защото в момента истинският удар на това, което се случва, се поема от хората на предна линия - общопрактикуващите лекари, хората в спешните отделения, приемащи болните с това заболяване."
"Пандемичният процес, когато надмине определени критични стойности, той започва да се самовъзпроизвежда. Дори да има локдаун, той не може да е 100-процентен локдаун. Локдаунът не значи всичко спира. Малките части, които не спират, ако там има достатъчно количество заразени, инфекцията няма как да не продължи", заяви Симидчиев.
Той коментира това в отговор на въпрос защо дори в западни държави със строго спазване на мерките и частична или цялостна карантина броят на заразените с Covid-19 продължава да е много висок.
Това далеч няма да бъде последната подобна криза, която ще има нашето здравеопазване, посочи д-р Симидчиев, според когото най-голямото предизвикателство в момента е броят на кадрите, не леглата, медикаментите или апаратурата. В здравеопазването хоризонтът на действие е поне 10 години или повече от два политически мандата, за да взимаме правилните решения, допълни той.
Относно решението личните лекари да издават направления за PCR тест при налични 5 симптома, Александър Симидчиев изтъкна, че трябва да започнем отнякъде и след това да се адаптираме бързо, след като видим как действа.
Пулмологът поясни още, че ако има малко количество вирусен товар, антигенните тестове могат да бъдат отрицателни, а PCR-ът да даде положителен резултат.
Антигенните тестове при хора със симптоми са с много висока прецизност. Комбинираните тестове, които могат да отчитат и наличието на грипни вируси, могат да служат допълнително и да диагностицират грип, защото оплакванията и симптомите, идващи от респираторната система, в момента са сходни.
„Ако целта е оптимално да разходваме средствата, трябва да намерим алгоритъм, в който да се включат антигенните тестове на правилното място при симптоматични хора, които да преценят дали заболяването е коронавирус или друго заболяване.
В момента при тази епидемична обстановка вероятността да е друго респираторно заболяване не е толкова голяма. Основната част от хората, които имат респираторни симптоми, се дължи на това, че поради епидемичните условия заразяването с коронавирус е най-често.“
Симидчиев определи като притеснително „безконтролното изписване на кортикостероиди още от ранна фаза на това заболяване“, което наблюдава в момента. От пълна забрана в началото на пандемията се е преминало към предписване за по-тежките случаи, а в момента това се случва дори при леки случаи, отбеляза той.
Последвайте ни
2 Коментара: