Много обичам да надграждаме това, което наричаме възстановяване на парламентаризма. Изпълнителната власт има отговорността да управлява този процес. Ние искаме това да го направим устойчиво. Ще вкараме в закона за здравето ангажимента да има план и да се спазва, да влезе в правния мир, а не да прави всеки, който си поиска. 

Така д-р Александър Симидчиев в ефира на Нова тв, коментирайки решението на правителството да даде по 75 лева на пенсионерите, които се ваксинират. 

Хубавото в случая е, че тези пари отиват в най-рисковата група на населението и, ако доведат до по-голямо ваксиналното покритие, това ще доведе до драматично намаляване на хоспитализациите в тази група, ако сработи, каза още той. 

"Въпросът е дали позитивната или негативната мотивация води в правилната посока. Аз съм привърженик на позитивната. Отново ще предложим информационна кампания , която да намали объркването, а не просто да си говорим за вируса. Трябва устойчиво да информираме населението така, че да има правилно разбиране и да се взимат информирани решения", продължи експертът.

По думите му, не е необходимо да има финансови стимули за останалата част от населението, защото останалите граждани не са в такъв риск. Вирусът е особено опасен в групата на възрастните хора и хората със заболявания, уточни той. 

"Истината е, че в страните с висока ваксинация се разболяват много, но в другите страни няма повишена смъртност и хоспитализация и затова няма да затворят за Коледа. Ако има толкова случаи при нас, ще трябва да затворим, за да няма огромни разходи и пренатоварване на системата. Те така пазят системата на здравеопазване и общността си. Да заразяват се много хора, но може да се предотвратят тежките усложнения", обясни Симидчиев многото случаи в страни като Великобритания и Франция, чието ваксинално покритие е много по-голямо от това в България. 

Коментирайки заплахата на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов, той каза: "Това нагнетяване на напрежението е едва ли не институционализирано произвол и популизъм, защото трябва да говорим за две неща - едното са политически решения, другото е медицинските мерки. Има причина, който влезе във властта да прави едно и също - защото се носи отговорност. Трябва да се ограничава скоростта на разпространението и да предпазваш хората да боледуват". 

Симидчиев подчерта категорично, че ваксинираните разпространяват заразата, но много по-малко, със над 60%, с две трети по-малко. 

Що се отнася до новия щам Оникрон, Симидчиев каза, че той е много по-заразен. "В България това означава до 3-4 хиляди заразени. При 2000 заразени, ако има 100 смъртни случая, при 4 000 пак може да имаме толкова. Но когато броя на заразените е много голям, а Омикрон ще доведе до това, неизвестността е много голяма", обясни експертът. 

Това, което пази от Омикрон, са трите дози на ваксината. Ако не е почван цикъла Омикрон ще го зарази въпреки високото ниво на антитела. Затова казахме антителата да не се вкарват в сертификата, които нищо не гарантират, каза още пулмологът. 

Ако те се вкарат в сертификата, те до известна степен го обезсмислят, смята той.